Wielogodzinne loty na inny kontynent bywają bardzo męczące. Suchość powietrza na pokładzie samolotu i niewielka przestrzeń do wykonywania ruchów potrafią pogorszyć samopoczucie. Dodatkowo, jeśli trafimy na hałaśliwych współpasażerów, próba pospania kilka godzin może okazać się daremna. Jeśli czeka Cię wielogodzinny lot, zmiana strefy czasowej, a po wylądowaniu masz ambitnie rozplanowane kilka kolejnych godzin, to koniecznie przejdź przez moje porady dotyczące skutecznego odpoczynku podczas lotów samolotem! Sprawdzone na własnej skórze podczas lotów do Azji 😉
1. WYBIERZ WYGODNE UBRANIE I OBUWIE NA CZAS LOTU
Kolega, który pracował przez kila lat dla British Airways, sprzedał mi raz ciekawostkę. Powiedział, że jeśli jesteś elegancko ubrany podczas odprawy, to masz większe szanse na otrzymanie miejsca w klasie biznesowej w przypadku overbookingu klasy ekonomicznej. Z drugiej strony, w obecnych czasach mało kto stroi się na czas lotów długodystansowych. Dlatego zalecam umiar i przede wszystkim komfort. Oczywiście, jeśli chcesz polować na klasę biznesową, możesz zabrać ze sobą jakąś marynarkę, ale ja polecałabym jedynie wykonaną z miękkiego materiału, np. z dżerseju.
W samolocie działa wentylacja i powietrze staje się zimne. Warto zabrać ze sobą okrycie wierzchnie, np. sweter oraz spodnie z długimi nogawkami. Dodatkowo warto zabrać ze sobą buty zakrywające stopy (lub przynajmniej zapakować do bagażu podręcznego skarpetki do ubrania w samolocie). Ja również zabieram ze sobą chustę na szyję.
W czasie lotu spędzisz wiele godzin w jednej pozycji, a zatem najlepiej wybrać ubrania nieuciskające i nieograniczające ruchów. Ja osobiście preferuję spodnie z miękkiego materiału, np. haremki lub legginsy oraz luźne koszulki.
Jeśli lecisz do miejsca, gdzie po wyjściu będzie bardzo gorąco, ubierz się do samolotu „na cebulkę”. Ja zazwyczaj wybieram bluzkę bez rękawków, a do bagażu podręcznego pakuję sweter.
Loty samolotom zwiększają ryzyko zakrzepicy i pęknięcia żylaków. Osoby cierpiące na takie dolegliwości, powinny dodatkowo zaopatrzyć się w specjalne pończochy.
Wybierz buty na płaskim obcasie. Wszelkie mniej stabilne obuwie może utrudnić przeprawę do toalety, szczególnie jeśli samolot będzie akurat leciał lekko przechylony.
2. WYBIERZ OKULARY ZAMIAST SZKIEŁ KONTAKTOWYCH
Powszechnie wiadomo, że nie powinno się zasypiać z soczewkami na oczach oraz nie powinno się ich nosić przez zbyt wiele godzin. Dlatego na czas lotu warto przerzucić się na okulary. Pomoże to odpocząć naszym oczom. Niektóre osoby jednak planują, że wejdą do samolotu w soczewkach, a potem przebiorą je w czasie lotu na okulary. Osobiście odradzam to rozwiązanie. Po pierwsze w samolocie jest trochę trudniej zadbać o właściwą dezynfekcję dłoni oraz szkieł (jeśli mówimy o szkłach wielokrotnego użytku). Natomiast szczególnie niebezpieczny może być scenariusz, kiedy zabieramy się za wyjmowanie szkieł, a nieszczęśliwie w tym momencie pojawiają się turbulencje. Uważam, że lepiej nie kusić losu i nie zbliżać palców do oczu w momencie, kiedy nasz pojazd (tutaj samolot) jest w ruchu.
Jeśli już koniecznie decydujesz się na soczewki w czasie lotu, wybierz te jednodniowe. Ciasne toalety utrudniają zabawę z pojemniczkami i płynami. Dodatkowo trzeba pamiętać o limicie płynów w bagażu podręcznym – 100ml. W czasie lotu działa klimatyzacja, która wysusza powietrze i potęguje uczucie „piasku pod powiekami”. W związku z tym warto zabrać ze sobą nawilżające krople do oczu.
3. ZABIERZ DO SAMOLOTU WŁASNĄ PODUSZKĘ LUB ZAGŁÓWEK
W czasie lotów długodystansowych zazwyczaj otrzymujemy poduszki do spania. Nie są jednak wygodne. Dlatego jeśli chcesz pospać chociaż kilka godzin, polecam spakowanie własnej poduszki lub zagłówka.
Istnieje wiele typów poduszek i zagłówków do samolotu – dmuchane, z wypełnieniem, w kształcie litery „U”, do owijania wokół szyi, na wzór szalika, do przekładania przez ramię. Wszystko zależy od Twoich preferencji i … odwagi 😉 Bo niektóre wyglądają naprawdę kosmicznie. Osobiście przetestowałam tylko standardowe zagłówki – dmuchane i z wypełnieniem. Uważam, że dobrze sprawdzają się podczas snu na siedząco, kiedy głowa opada na boki. Jednak czytałam ostatnio poradę eksperta od snu, który twierdzi, że zagłówki w kształcie litery „U” nie powinny być zakładane z tyłu na kark, a od przodu – na szyję. Ponoć pomaga to w stabilizowaniu głowy, która też ma tendencję lecieć do przodu podczas snu na siedząco.
Źródło: Amazon
4. ZABIERZ DO SAMOLOTU MASKĘ NA OCZY I ZATYCZKI DO USZU
Melatonina, uważana za hormon piękna i młodości, jest wytwarzana w czasie snu i umożliwia wówczas regenerację organizmu. Niestety światło blokuje syntezę melatoniny. Dlatego jeśli chcesz lepiej wypocząć w czasie lotu, warto byś zabrał ze sobą maskę na oczy. Nawet jeśli światło jest przygaszane w samolocie w czasie lotu, to nigdy w 100 procentach. Osobiście polecam maski w stylu 3d, czyli z wyprofilowaniem na nos i gałki oczne – dzięki temu światło nie przedostaje się od spodu maski.
Dodatkowo polecam zaopatrzyć się w zatyczki do uszu. Naprawdę przytrafiły mi się loty, kiedy zatyczki były moim jedynym ratunkiem, np. gdy leciałam do Bangkoku z dzieciakami wrzeszczącymi tuż obok przez 8 godzin, a zwracanie uwagi nie pomagało. Bardzo dobrze sprawdzają się zatyczki z wosku. Dostosują się do naszego kształtu uszu i umożliwią lepszą izolację od dźwięków z zewnątrz.
5. PRZECZYTAJ KSIĄŻKĘ
Wielogodzinny lot samolotem to również szansa na nadrobienie zaległych lektur, a czytanie jest niewątpliwie dobrą formą relaksu. Możesz oczywiście zabrać ze sobą tradycyjną książkę, lecz zajmie dodatkowe miejsce w Twoim bagażu podręcznym. Czytnik jest bardziej poręczny, lżejszy i jest zdecydowanie lepszą alternatywą dla tabletów czy telefonów komórkowych – nie wytwarza niebieskiego światła, które blokuje syntezę melatoniny, a to z kolei utrudnia natychmiastowe uśnięcie.
6. OBEJRZYJ FILM LUB POSŁUCHAJ MUZYKI W CZASIE LOTU
Oglądanie filmów czy słuchanie muzyki to również fajna forma relaksu w czasie podróży. W samolotach jest dostępny szeroki wybór filmów. Głównie anglojęzycznych, ale znajdziemy też mniej znane produkcje z innych krajów. Od starych klasyków kina, po zupełnie nowe produkcje. Pokładowe systemy rozrywki IFE są również wyposażone w albumy muzyczne przeróżnych artystów. Sama byłam zaskoczona, gdy podczas zeszłorocznego lotu Thai Airways trafiłam na najnowszy album Passengera. Jednak w kwestii muzyki uważam, że lepiej mieć pod ręką, np. na smartfonie, swoje ulubione kawałki, włącznie z playlistą do spania.
W czasie lotu otrzymamy słuchawki jednorazowego użytku. Niestety nie jest to żaden zaawansowany sprzęt. Dlatego ze względu na komfort podróży i jakość dźwięku polecam zapakować do bagażu podręcznego własne słuchawki. Dodatkowo warto zainwestować i zaopatrzyć się w adapter z kilkoma wejściami USB. Zazwyczaj w samolocie możemy korzystać z jednego lub dwóch gniazd USB, które umożliwiają podłączenie ładowarki telefonu lub słuchawek. Jeśli jednak pilnie potrzebujesz podłączyć więcej urządzeń naraz, np. telefon, laptopa i słuchawki, to taka przejściówka uratuje Ci życie.
7. WYKONUJ ĆWICZENIA RUCHOWE W CZASIE LOTU
Najdłuższe loty trwają po kilkanaście godzin
. Brak ruchu i siedzenie w jednej pozycji przez tak długi czas jest zwyczajnie niekomfortowe i niezdrowe. W czasie lotów długodystansowych szczególnie wzrasta ryzyko zakrzepicy i pęknięcia żylaków. By temu zapobiec, zaopatrz się w leki na rozrzedzenie krwi, pończochy przeciwżylakowe i wykonuj ćwiczenia w czasie lotu.
- wykonuj krążenia stopami w kostkach, barkami i głową
- ściskaj kolana i uda, przy jednoczesnym napinaniu mięśni pośladkowych
- unoś pięty i wykonuj uciski palcami stóp oraz na zmianę – unoś palce i wykonuj uciski piętami
regularnie wstawaj i spaceruj do toalety (z tego względu lepiej zająć miejsce przy przejściu); w tym czasie możesz też wykonać kilka skłonów i przysiadów
8. DBAJ O HIGIENĘ W CZASIE LOTU
Dla własnego i cudzego komfortu 😉 W tym celu polecam spakować:
- bieliznę i skarpetki na zmianę
- szczoteczkę i pastę do zębów (pamiętaj o limicie 100ml)
- butelkę z wodą, której użyjesz do płukania zębów (zakup po odprawie na lotnisku)
- dezodorant (również jakiś do 100ml)
- nawilżane chusteczki
- chusteczki higieniczne
- płyn lub chusteczki do demakijażu
9. DBAJ O NAWODNIENIE
Wentylacja w samolocie przyczynia się do zwiększenia suchości powietrza. By utrzymać dobry poziom nawilżenia ciała, w czasie lotu unikaj napojów alkoholowy i kofeinowych. Dodatkowo pij dużo wody. Obsługa zawsze rozwozi napoje, ale ja osobiście polecam zakupienie jeszcze dwóch małych butelek wody na lotnisku po odprawie. Wodę można wykorzystać dodatkowo do płukania ust podczas mycia zębów (woda z kranu w samolocie nie jest zdatna do spożycia).
10. JEDZ ROZSĄDNIE
Po dokonaniu rezerwacji można zawsze zgłosić preferencje dotyczące jedzenia. Czyli np. jeśli nie spożywasz mięsa lub masz jakieś alergie pokarmowe, powinieneś zaznaczyć to wcześniej. I jeśli wolisz unikać jedzenie mięsa wątpliwego pochodzenia, to dla własnego komfortu polecam wybór diety wegetariańskiej.
W czasie zeszłorocznego lotu do Azji byłam średnio zadowolona z jedzenia – ciągle dostawaliśmy jakieś zmielone parówki i kiełbaski. Zazwyczaj jadam mało mięsa i ze względów hormonalnych wybieram tylko wiejskie kurczaki z wolnego wybiegu i dobrej jakości wołowinę. Dlatego możecie wyobrazić sobie moją rozpacz na widok bliżej nieokreślonego mielonego mięsa. Dodatkowo ciągle serwowali nam jakieś jogurty i twarożki, kiedy próbuję też ograniczać spożycie laktozy. Następnym razem na pewno wybiorę dietę wegetariańską i bez laktozy! Polecam również zaopatrzenie się we własne przekąski na czas lotu – orzechy, zdrowe słodycze, warzywa i owoce, może własną wędlinę.
Pamiętajmy też, że w samolocie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Gdy zmniejsza się nasza aktywność fizyczna, procesy trawienne ulegają spowolnieniu. Nie należy zatem spożywać niczego ciężko strawnego w czasie lotu.
Jak widzisz, odpoczynek w czasie lotu jest związany z wieloma czynnikami, nie tylko ze snem. I jeśli chcesz odpocząć w czasie lotu, najlepiej nie zakładaj, że wszystko przebiegnie pomyślnie. Lepiej jest przygotować się na wszelkie najgorsze scenariusze – hałaśliwych pasażerów, niewygodne poduszki, tandetne słuchawki i średnie jedzenie. I dlatego warto zapakować wszystkie niezbędne ubrania i gadżety oraz pamiętać o ruchu, jedzeniu i piciu. Na pewno będzie Ci wtedy łatwiej przetrwać te kilka lub kilkanaście godzin lotu.
Niby takie proste wskazówki, a jednak bardzo ważne. Dawno leciałam samolotem, ale może w najbliższym czasie gdzieś znów się udam, toteż przyda się takie odświeżenie sprawy 🙂
Dzięki 😉 Tak, z prostymi sprawami tak jest, jak nie wykonujemy ich świadomie, to kończymy robiąc coś zupełnie przeciwnego 😉
11. Zaklej usta wydzierającym się dzieciom taśmą. 😉
Hahaha 🙂 Nie wiem, czy nawet to by pomogło…
W czasach pandemii wiele lotów jest odwoływanych. W takiej sytuacji warto zgłosić się do firmy zajmującej się pomocą w uzyskiwaniu odszkodowań lotniczych.