Categories: Polska

KRAKÓW ATRAKCJE – CO WARTO ZOBACZYĆ W KRAKOWIE

Planujesz króką wycieczkę do Krakowa i zastanawiasz się, co warto tam zobaczyć? Sprawdź 7 najlepszych atrakcji Krakowa – historycznych i klimatycznych.

Zwiedziłam Kraków już wiele razy. Pierwszy raz w drodze powrotnej z kolonii w Zakopanem, gdy miałam 10 lat. Pamiętam, jak ogromne wrażenie na mnie wywarł (pochodzę z małej miejscowości na północy Polski, więc niczego takiego wcześniej nie widziałam). Zamarzyłam wtedy trochę o wyjechaniu w przyszłości na studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ostatecznie stanęło na Wrocławskim, ale moja kuzynka wybrała UJ i dzięki niej zawitałam do Krakowa jeszcze kilka razy później. Nie lubię zwiedzać typowych przewodnikowych atrakcji – kościołów, muzeów, teatrów. Lubię przede wszystkim poczuć klimat danego miejsca. I dlatego w poniższym zestawieniu znajdziecie, owszem, kilka atrakcji historycznych Krakowa, ale które naprawdę wywierają ogromne wrażenie nawet współcześnie oraz kilka atrakcji bardziej nowoczesnych, ale nadal oferujących fajne widoki i atmosferę. Całość można zwiedzić spokojnie w czasie 3-dniowego pobytu w Krakowie. A zatem zapraszam do mojego zestawienia 7 najlepszych atrakcji Krakowa.

1. RYNEK GŁÓWNY W KRAKOWIE

Zacznę mało oryginalnie, ale nie wyobrażam sobie wizyty w Krakowie bez wstąpienia na Rynek Główny. Owszem to bardzo znana atrakcja turystyczna Krakowa, jest tam tłoczno – szczególnie latem, kiedy zjeżdżają się tu tłumy turystów z całego świata. Niemniej Rynek w Krakowie ma naprawdę niepowtarzalny urok. Jeśli chcesz uniknąć tłumów, wybierz się tam bardzo wcześnie. Polecam również wizytę w okolicy zachodu słońca. O tej porze na pewno napotkacie mniej zorganizowanych wycieczek grupowych, a miasto zacznie budzić się do rytmu życia nocnego.

CO ZOBACZYĆ NA RYNKU GŁÓWNYM W KRAKOWIE?

Bazylika Mariacka, czyli najbardziej rozpoznawalna atrakcja Krakowa. Nie każdy lubi zwiedzać kościoły – ja preferuję tylko takie naprawdę zjawiskowe. I Bazylika Mariacka nie powinna Was rozczarować. Pamiętam, gdy zobaczyłam jej wnętrze pierwszy raz w wieku 10 lat i byłam zachwycona. Szczególnie zapamiętałam sklepienie gwiaździste (zazwyczaj sklepienia w kościołach są malowane na jasno i ta odmiana w postaci ciemnego koloru zawsze mi się podobała) oraz ołtarz Wita Stwosza z bardzo realistycznymi rzeźbami. Jednak Bazylika Mariacka to znacznie więcej – zabytkowe dzieła sztuki, ogromne i barwne witraże, hejnał z Wieży Mariackiej grany o każdej pełnej godzinie czy w końcu piękna fasada.

Bazylika Mariacka
Godziny zwiedzania: 11:30 – 18:00
Wstęp: dorośli 10 zł, seniorzy 65+ 8zł, studenci, młodzież i dzieci 5zł
Zwiedzanie dzwonnicy mariackiej: 01.06. – 31.10, wtorek – piątek godz. 10:00 – 14:00 (przerwa o 12:00)
Wstęp na dzwonnicę mariacką: 15 zł
Zwiedzanie hejnalicy mariackiej: 01.04. – 31.10., wtorek – sobota godz. 9:10 – 17:30 (wejścia co 30 min, przerwa 11:30 – 13:10); listopad, grudzień, marzec: czwartek – sobota godz. 9:10 – 17:30 (wejścia co 30 min, przerwa 11:30 – 13:10)
Wstęp na hejnalicę mariacką: dorośli 15 zł, dzieci i młodzież 7 – 18 lat 10 zł

Godziny mszy:
niedziele i święta: 6:00, 7:00, 8:00, 9:00, 10:00 (łacina), 11:15, 12:00, 13:00, 18:30 (studenci i absolwenci), 20:00,
dni powszednie: 6:00, 6:30, 7:00, 7:30, 8:00, 8:30, 9:00, 9:30, 10:00 (łacina), 10:30, 11:00, 18:30

Będąc na Rynku Głównym w Krakowie, warto zobaczyć również Sukiennice, czyli zabytkową halę targową i oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Do Sukiennic warto wybrać się przede wszystkim po tradycyjne pamiątki z Krakowa, choć polecam przede wszystkim spacer wzdłuż drewnianych, pięknie zdrobionych straganów i wyłapywanie tej oryginalnej atmosfery. Warto rónież zajść do Cafe Szał, usytuowanego na balkonie Sukiennic. To świetny punkt widokowy na Kościół Mariacki. Polecam wstąpić szczególnie w okolicy zachodu słońca.

Cafe Szał
Godziny otwarcia: 10:00 – 23:00
Wstęp bezpłatny, ale trzeba zamówić coś z menu – ceny od ok. 10 zł za napój
Wejście obok głównego przejścia przez Sukiennice

2. PLANTY + ULICA FLORIAŃSKA

Krakowskie Stare Miasto może się pochwalić dziesiątkami urokliwych uliczek. Po wizycie na Rynku Głównym polecam po prostu pospacerować i zgubić się w plątaninie uliczek starówki. Jednak ulica Krakowa, którą każdy powinien przespacerować się chociaż raz to ulica Floriańska. Sama w sobie stanowi wielką atrakcję Krakowa – wraz z tutejszymi pięknymi, zabytkowymi kamienicami, wystawcami obrazów, przejściem przez Bramę Floriańską i widokiem na Bazylikę Mariacką. Jeśli wybierasz się w kierunku Rynku od Dworca Głównego w Krakowie, napotkasz najpierw na swojej trasie Planty krakowskie. Czyli park poza murami Starego Miasta, okalający je ze wszystkich stron.
Warto więc wybrać następującą trasę z dworca i zobaczyć kilka sztandarowych atrakcji Krakowa po drodze: dworzec – ulica Pawia – ulica Basztową – Planty BarbakanBrama Floriańskaulica FloriańskaRynek Główny Bazylika Mariacka i Sukiennice.

3. KAZIMIERZ

Kolejne miejsce, które warto zobaczyć w Krakowie to Kazimierz – moja ulubiona dzielnica i atrakcja Krakowa. Tutejsza okolica funkcjonowała dawniej jako dzielnica żydowska. Żydzi zamieszkiwali Kazimierz od XIV wieku i przed II wojną światową tutejsza społeczność żydowska liczyła ponad 64 tysiące osób. Współcześnie nadal mieszka tu wielu Żydów, choć piętno wojny odcisnęło się ogromnie na miejscowej społeczności, a liczby zmalały bezpowrotnie.
Obecnie to jedno z najmodniejszych i najbardziej klimatycznych miejsc Krakowa. Niesamowite kawiarnie i restauracje, połączone z tradycyjnymi sklepami żydowskimi, zabytkową architekturą, wieloma muralami oraz pracowniami artystycznymi. Na terenie Kazimierza nadal funkcjonuje kilka synagog (choć niektóe wyłącznie jako miejsca spotkań i koncertów): Synagoga Izaaka Jakubowicza, Synagoga Kupa, Synagoga Poppera, Synagoga Postępowa, Synagoga Remu, Synagoga Wysoka.

Jeśli planujesz zawitać na krakowskim Kazimierzu, polecam spacer ulicami Szeroką, Józefa, Jakuba, Świętego Wawrzyńca i Plac Nowy. Osobiście przetestowałam następujące restauracje i zachęcam, by również do nich zajrzeć: Hamsa przy ul. Szerokiej 2 (hummus, falafle i wiele innych przysmaków kuchni bliskowschodniej) oraz Kolanko No 6 przy ul. Józefa 17 (dania kuchni świata i genialny wystrój). A na Placu Nowym w odnowionym Okrąglaku zjecie najpyszniejsze lody z krakowskiej sieciówki Good Lood (nigdzie wcześniej nie jadłam lodów o smaku słonego nerkowca – były genialne) oraz kilka innych przysmaków, jak np. zapiekanki, frytki.

4. WAWEL

Kolejną atrakcją Krakowa, którą polecam zobaczyć, jest Zamek Królewski na Wawelu. Owszem, atrakcja bardzo sztandarowa, ale myślę, że każy, kto musiał przejść przez lekcje historii Polski i czytał o wszystkich królach czy wieszczach chowanych na Wawelu, będzie zafascynowany pierwszą wizytą na zamku. Architektonicznie nie powala – widziałam wiele piękniejszych zamków w samej Polsce. Jednak ze względu na wagę historyczną i kulturową Wawelu, warto zajrzeć tu chociaż raz w życiu. W końcu to miejsce jest dla Polski równie ważne, jak Akropol dla Grecji, czy Kapitol dla Rzymu.
Polecam zwiedzanie Katedry Wawelskiej, która była miejscem koronacji i pochówku polskich królów. Pamiętam, że gdy byłam dzieckiem, ogromne wrażenie zrobiły na mnie grobowce królów. Dalej warto wejść na wieżę katedralną, by zobaczyć dzwon Zygmunta – potężny i najsłynniejszy dzwon w Polsce, któy rozbrzmiewa w momentach ważnych wydarzeń historycznych i kościelnych. Następnie warto zobaczyć reprezentacyjne komnaty królewskie, prywatne apartamenty królewskie czy ostatecznie skarbiec i zbrojownię. Można rónież udać się na wycieczkę z przewodnikiem, by zobaczyć budowle i ogrody Wawelu – nigdy nie skorzystałam, ale zdjęcia ogrodów prezentują się bardzo interesująco. Ostatecznie warto wspomnieć, że Wawel to również miejsce koncertów i spektaktli. Przypuszczam, że największe wrażenie wywierają koncerty na dziedzińcu o zmroku.

Katedra Wawelska
Godziny zwiedzania katedry, dzwonu Zygmunta i grobów królewskich: poniedziałek – sobota 9:00 – 17:00, niedziela 12:30 – 17:00
Godziny zwiedzania krypty: poniedziałek – niedziela 9:00 – 17:00
Bilety wstępu: 12 zł dorośli, 7 zł dzieci, młodzież, studenci, nauczyciele, emeryci, renciści

Zamek królewski na Wawelu
Godziny zwiedzania: poniedziałek (czynne wyłącznie: Skarbiec Koronny i Zbrojownia oraz Wawel Zaginiony) 9:30 – 13:00, ostatnie wejście o 12:00
wstęp bezpłatny – wejściówki wydawane 9:00 – 11:45; ilość wejściówek limitowana

Koncerty na Wawelu – koszt 60 zł i 40 zł ulgowe, zdarzają się również koncerty ze wstępem wolnym

5. BRZEG WISŁY I FORUM PRZESTRZENIE

Kolejna atrakcja Krakowa, którą polecam to spacer nad Wisłą. Jeśli wybierzecie się nad Powiśle, Bulwar Czerwieński, Bulwar Rodła czy na przeciwnym brzegu – nad Bulwar Poleski, będziecie mogli podziwiać stąd ładny widok na Wawel. Polecam również udać się kawałek dalej, za most Grunwaldzki, nad Bulwar Wołyński. Stąd rozpościera się przyjemny widok na kościół na Skałce i tutaj możecie skorzystać z atrakcji Forum Przestrzenie. To zarówno miejsce serwujące przepyszne jedzenie, jak i miejsce imprez, wydarzeń kulturowych, koncertów, targów itp. Warto zajść tutaj w cieplejsze dni, by powygrzewać się w słońcu na leżakach nad brzegiem Wisły. Lubisz zwiedzać takie miejsca? Zobacz zatem mój artykuł o najbardziej fotogenicznych miejscach w Krakowie.

Forum Przestrzenie
ul. Marii Konopnickiej 28

6. WIELICZKA

Kraków jest tak turystycznym miastem, ponieważ w jego okolicy również znajduje się wiele ciekawych miejsc. Kolejna atrakcja – tym razem w okolicy Krakowa – którą gorąco polecam zobaczyć chociaż raz w życiu, to Kopalnia Soli w Wieliczce. Nasz polski zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO już w 1989 roku. Sama zawitałam tam dwukrotnie i za każdym razem byłam zachwycona. Oczywiście największe wrażenie robi Kaplica św. Kingi ze swoimi zjawiskowymi żyrandolami z kryształów solnych i płaskorzeźbami i posadzką rzeźbionymi w bryłach soli. Warto jednak skorzystać ze zwiedzania pełnej trasy turystycznej z przewodnikiem (całość trwa ok. 3 h), by pojeździć górniczymi windami, pospacerować po kopalnianych chodnikach, zobaczyć różne komory, kaplice i jeziora solankowe. Na terenie Kopalni Soli w Wieliczce powstało również uzdrowisko. Można tam skorzystać m.in. z oferty noclegu na terenie wyrobisk solnych w specyficznym, zdrowym mikroklimacie.

Kopalnia Soli w Wieliczce
Szyb Daniłowicza
ul. Daniłowicz 10, Wieliczka
Dojazd z Krakowa: autobusem linii 304 z ul. Kurniki, minibusem z okolicy Dworca Głównego PKP, pociągiem z Dworca Głównego PKP
Wstęp i zwiedzanie z przewodnikiem: ceny w szczycie sezonu (majówka, lipiec, sierpień) – bilety normalne 69 zł, ulgowe 51 zł, rodzinne 189 zł za 4 osoby; poza szczytem sezonu – bilety normalne 64 zł, ulgowe 46 zł, rodzinne 174 zł za 4 osoby
Możliwość zakupu biletów on-line

7. AUSCHWITZ

Auschwitz to kolejne miejsce w okolicy Krakowa, które warto zobaczyć. I nie rozpatruję go w kategorii atrakcji. Uważam, że to miejsce, do którego powinien pojechać chociaż raz każdy Polak i każdy turysta zza granicy, który odwiedza akurat Kraków. To miejsce o ogromnej wadze historycznej, upamiętniające największe zbrodnie ludzkości, wizyta tam nie jest łatwa, ale być może niektórym dopiero unaoczni ogrom tragedii z okresu II wojny światowej. Szczególnie w pamięć zapadają sale poświęcone zebranym dowodom masowej zbrodni.
Odwiedziłam Auschwitz z własnej inicjatywy z koleżanką i kuzynką, świeżo po egzaminach maturalnych. I był to chyba najlepszy moment, bo dopiero kilka miesięcy wcześniej czytałam obowiązkowe lektury z okresu II wojny światowej i niewątpliwie lepiej rozumiałam cały kontekst. Myślę, że dzieci czy młodzież w młodszym wieku nie do końca będą znały i czuły cały kontekst historyczny. Z drugiej strony pamiętam, że miałam zaledwie 15 lat, gdy zwiedzałam Wilczy Szaniec na Mazurach i opowiedziana tam historia zamachu na Hitlera i jej reprekursje na długo zapadły w mojej pamięci.

Auschwitz i Auschwitz-Birkenau
Dojazd z Krakowa: pociągiem do Oświęcimia i dalej pieszo 2 km od dworca lub komunikacją miejską; PKS i minibusy z Krakowa
Między Auschwitz i Auschwitz Birkenau kursuje darmowy autobus
Wstęp na teren byłego obozu jest bezpłatny, jednak zorganizowane grupy mają obowiązek wynajęcia przewodnika.
Godziny zwiedzania:
7:30 – 14:00 grudzień
7:30 – 15:00 styczeń, listopad
7:30 – 16:00 luty
7:30 – 17:00 marzec, październik
7:30 – 18:00 kwiecień, maj, wrzesień
7:30 – 19:00 czerwiec, lipiec, sierpień
Godziny dotyczą wejścia na teren Muzeum. Czas pozostania na terenie to półtorej godziny po ostatniej godzinie rozpoczęcia zwiedzania.

JAK WYBRAĆ NOCLEGI W KRAKOWIE?

Dla większości z nas jednym z najważniejszych kryteriów jest cena. Natomiast w kolejnym kroku polecałabym skupić się na lokalizacji noclegu w Krakowie. Większość atrakcji, które wymieniłam powyżej, znajduje się w okolicy Starego Miasta w Krakowie. Oszczędzimy zatem trochę na transporcie, jeśli zdecydujemy się na nocleg w okolicy Starówki i będziemy docierać wszędzie pieszo. Przystanki autobusowe do Wieliczki i Oświęcimia znajdują się również tuż obok Starówki, przy Dworcu Głównym PKP (skąd również odjeżdżają pociągi we wspomnianych kierunkach). Ja dotychczas nocowałam zawsze na Kleparzu i przy ul. Lubicz, nieopodal dworca. Raz tylko wylądowaliśmy dalej w hotelu w okolicy trasy na Kopiec Kościuszki i osobiście odradzam tak odległą lokalizacje – stracicie mnóstwo czasu na same dojazdy do głównych atrakcji.
Poniżej kilka propozycji noclegów w pobliżu Starego Miasta w Krakowie, które znalazłam korzystając z serwisu noclegi.pl:

  1. Hostel 70s and Queen Apartments Kraków przy ul. Miodowej na Kazimierzu, ok. 1,3km od Bazyliki Mariackiej, 2,5 km od dworca. Pokój 2-osobowy z prywatną łazienką i aneksem kuchennym – 498 zł za 2 osoby za 2 noce.
  2. Hostel Red Carpet Kraków przy Alejach Juliusza Słowackiego (Piasek Północ, w sąsiedztwie Kleparza), 2 km od dworca i 1,5km od Bazyliki Mariackiej. Pokój 2-osobowy z łazienką – 270 zł za 2 osoby za 2 noce.
  3. Yarden Aparthotel by Artery Hotels Kraków przy ul. Długiej (Kleparz), ok. 1 km od Bazyliki Mariackiej, 1,2 km od dworca. Pokój 2-osobowy z prywatną łazienką – 725 zł za 2 osoby za 2 noce.

Artykuł został zrealizowany w ramach współpracy z noclegi.pl. Moje opinie pozostają w pełni subiektywne.

Jeśli podoba Ci się mój blog podróżniczy, zachęcam również do sprawdzenia moich profili na Instagramie i na Facebooku, gdzie znajdziesz jeszcze więcej zdjęć podróżniczych!

M.

View Comments

Recent Posts

JESIEŃ W BIESZCZADACH I ATRAKCJE PODKARPACIA

Połoniny i górskie szlaki Bieszczad, Szlak Architektury Drewnianej, rejs żaglówką po Jeziorze Solińskim i tropienie żubrów o wschodzie słońca. A…

1 rok ago

CZECHY: ATRAKCJE KRAJU HRADECKIEGO I KRAJU PARDUBICKIEGO

Zastanawiasz się, co zobaczyć w Czechach przy polskiej granicy? Zobacz atrakcje kraju hradeckiego i pardubickiego - skalne miasta, góry, urokliwe…

3 lata ago

8 WYJĄTKOWYCH ATRAKCJI FRANCJI – PODRÓŻE PO FRANCJI

Rozważasz wyjazd do Francji i zastanawiasz się, co zwiedzić? Paryż, Prowansja, Bretania - to tylko kilka z w wyjątkowych atrakcji…

3 lata ago

CO ZOBACZYĆ WE FRANCJI? 5 PIĘKNYCH MIEJSC WE FRANCJI

Planujesz podróż do Francji i zastanawiasz się, co warto tam zobaczyć? Każdy kojarzy Paryż czy Lazurowe Wybrzeże, jednak Francja ma…

3 lata ago

GÓRY STOŁOWE – ATRAKCJE. WEEKEND W GÓRACH STOŁOWYCH – CO ZOBACZYĆ?

Weekend w Górach Stołowych z uwzględnieniem największych atrakcji: Błędne Skały, Skalne Grzyby, Szczeliniec, Kudowa. Sprawdź aktualne ceny i zobacz zdjęcia!…

4 lata ago

BIRMA: CO ZABRAĆ? CO SPAKOWAĆ W PODRÓŻ DO BIRMY?

Spędziłam w Birmie miesiąc w porze deszczowej. Dopadły nas ulewy i komary, zachorowałam na chikungunyę i scrub typhus, więc wiem,…

4 lata ago