Liberec to ciekawa opcja na narty zimą, a latem – idealna baza wypadowa do Czeskiej Szwajcarii. Poznaj atrakcje Liberca i sprawdź, gdzie nocować.
Liberec jest niewątpliwie bardzo popularną destynacją wśród polskich turystów. Sama zawitałam tutaj już pierwszy raz na kolonii w szkole podstawowej. Zwiedzaliśmy Góry Izerskie, a do Liberca podjechaliśmy do aquaparku Babylon, słynnego wówczas na całą okolicę. Ostatniego lata postanowiłam odświeżyć wspomnienia z tego regionu. W sierpniu wraz z rodzicami, bratem i moim partnerem pojechaliśmy na kilka dni do Liberca. Jednak tym razem z silnym postanowieniem odwiedzenia pobliskiej Czeskiej Szwajcarii. Samo miasto nie urzekło mnie. Jednak łącząc pobyt w Libercu ze zwiedzaniem okolicznych atrakcji przyrodniczych, zwiększamy szanse na udany pobyt w tej części Czech. Zobacz zatem moje sprawdzone adresy w Libercu – atrakcje, restauracje i noclegi.
LIBEREC – ATRAKCJE
Jak wspomniałam, sam Liberec nie ujął mnie jakoś specjalnie. To całkiem spore miasto, 3. co do wielkości w Czechach i liczy ok. 150 000 mieszkańców. Leży blisko granicy z Polską – ok. 20 km do jednego z najbliższych przejść granicznych. Znajdziemy tu sporo architektury z okresu ZSRR, której nie postrzegam jako estetyczną. Mamy wiele takich widoków w naszych polskich miastach i wychodzę z założenia, że nie trzeba wyjeżadżać za granicę, by podziwiać domy z betonu. Jednak samo centrum i główna starówka mogą się pochwalić kilkoma urokliwymi zakątkami z bardzo ładną, zabytkową zabudową, pochodzącą z XIX wieku, gdy region należał do monarchii Austro-Węgier. Ponadto Liberec leży blisko większych wzniesień, gdzie również warto wybrać się na przyjemny spacer. I właśnie te atrakcje Liberca chciałabym Wam przybliżyć.
LIBEREC – STARÓWKA I RATUSZ
Starówka Liberca to zdecydowanie najładniejsza część miasta. Dla mnie wręcz swoiste zaskoczenie po uprzedniej wizycie na obrzeżach miasta. Jak już wspomniałam, swój rozmach architektoniczny w tej okolicy, Liberec w dużym stopniu zawdzięcza przynależności do królestwa Austro-Węgier. Najznakomitsze budynki w mieście zostały wzniesione właśnie w tym okresie, w XIX wieku. Ratusz w Libercu został wybudowany w latach 1888 – 1893 na styl neo-renesansowy, według projektu wiedeńskiego architekta. Charakteryzuje go bogato zdobiona fasada i strzelista wieża. I naprawdę nie można mówić o hiperbolizacji, gdy stwierdzimy ogromne podobieństwo między tutejszym ratuszem a słynnym ratuszem w Wiedniu. Ponadto, w podziemiu libereckiego zabytku znajduje się ciekawa restauracja, o której za chwilę. Oprócz spaceru po głównym rynku i oprócz podziwiania ratusza, warto udać się na przechadzkę pobliskimi uliczkami, które kryją urocze kawiarnie w małych podwórkach, liczne zabytkowe kamienice, restauracje i galerie handlowe.
Ratusz w Libercu
adres: nám. Dr. E. Beneše 1/1, 460 59 Liberec
LIBEREC – GÓRA JEŠTĚD
Ještěd to najwyższe wzniesienie (1012 m) położone w sąsiedztwie Liberca. Z centrum miasta dojedziemy tutaj samochodem w zaledwie 20 minut. Warto wybrać się w tę okolicę na krótki, przyjemny spacer. Mimo wizyty pod koniec sierpnia, trafiliśmy już na piękne jesienne kolory na trasie, a gałęzie niektórych drzew niemalże uginały się pod ciężarem jarzębiny. Łagodna droga asfaltowa wiedzie do charakterystycznej 100-metrowej wieży, która pełni funkcje restauracji, hotelu i wieży telewizyjnej. Budowa obiektu zakończyła się w 1973 roku, ale nawet współcześnie wieża zaskakuje swoim futurystycznym wyglądem.
Zimą Ještěd zamienia się w stację narciarską. Na szczyt można dotrzeć wyciągiem, a na zboczu znajdują się również 2 skocznie narciarskie. W 2009 roku miały tu miejsca Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym z uwzględnieniem takich dyscyplin, jak skoki narciarskie, kombinacja norweska i biegi narciarskie.
U podnóża Ještěd miniemy 2 większe parkingi, jednak jeśli chcemy skrócić trasę pieszej wędrówki, należy wjechać jeszcze wyżej i pozostawić samochód na ostatnim parkingu.
W tym miejscu można również wynająć hulajnogi (przydzadzą się szczególnie podczas zjazdu).
Oficjalna strona – znajdziecie tu m.in. informacje dotyczące tras narciarskich
POZOSTAŁE ATRAKCJE W LIBERCU
Liberec szczyci się jeszcze paroma atrakcjami: aquaparkiem Babylon i zoo. Nie miałam okazji ich przetestować podczas ostatniej wizyty, ale odwiedziłam oba miejsca w czasie mojej kolonii w podstawówce. Na pewno dokonano wielu modernizacji od tamtej pory, niemniej, śmiem twierdzić, że aquapark i zoo to żadne wyjątkowe atrakcje. Na pewno nie warto wyłącznie dla nich przyjeżdżać do Liberca. Z drugiej strony, jeśli zwiedzacie okolicę z dziećmi i traficie na nieciekawą pogodę, to takie miejsca stanowią jakąś alternatywę. Aquaparkowi Babylon trzebe jednak oddać, że charakteryzują go fajnie przemyślane, bogato zdobione, tematyczne wnętrza. A na zwenątrz znajduje się chyba najsłynniejsza atrakcja – wielka rzeźba w kształcie twarzy, do złudzenia przypominająca rzeźby z buddyjskiej świątyni Angkor Wat w Kambodży.
Aquapark Babylon
Adres: Nitranská 1/1, Liberec
Bilety wstępu: oferta biletów jest bardzo złożona – można zakupić bilety na sam aquapark, ale i też na centrum wellness, na lunapark, na kino 4D itp. Polecam sprawdzić na stronie zakładkę e-shop. Podstawowa cena to ok. 43 zł za wstęp do aquaparku.
Zoo w Libercu
Adres: Lidové sady 425/1, Liberec
Godziny otwarcia: 9:00 – 16:00
Bilety wstępu: dorośli – 4 EUR; dzieci i młodzież do lat 15, seniorzy 65+, studenci – 3 EUR; dzieci do lat 3 – wstęp bezpłatny
ATRAKCJE NIEDALEKO LIBERCA
Dla mnie tegoroczny wyjazd do Liberca był zaledwie przyczynkiem do odkrywania większego bogactwa czeskiej przyrody. Przede wszystkim warto ruszyć dalej na zachód i zobaczyć chociaż kilka sztandarowych atrakcji Czeskiej Szwajcarii (np. Pravčická Brána, Wąwóz Kamienicy). Tamtejsze formacje skalne i malowniczo położone budynki robią niesamowite wrażenie. Jednocześnie są bardzo łatwo dostępne i można do nich dotrzeć po kilkugodzinnym spacerze. Czeska Szwajcaria jest położona zaledwie 70 km od Liberca i przejazd samochodem na tym odcinku można pokonować w ok. 1,5 h. Po drodze warto zatrzymać się również przy dość unikatowej (jak na tę okolicę) formacji skalnej. Mowa o Pańskiej Skale, którą tworzą bardzo ciekawe, sześciokątne słupy bazaltu, które świadczą o wulkanicznej genezie tej czeskiej atrakcji.
RESTAURACJE I KAWIARNIE W LIBERCU
Będąc w Czechach, nie można nie udać się do tradycyjnych czeskich restuaracji, by spróbować kilku lokalnych przysmaków. Z drugiej strony zależało mi również na znalezieniu paru bardziej alternatywnych miejsc, bo nie jestem fanką dań mięsnych i knedliczków. I uważam, że pod względem oferty gastronomicznej Liberec wypada całkiem korzystnie. Wszystkie moje sprawdzone propozycje restauracji i kawiarni znajdują się w obrębie Starego Miasta.
OMAM
Omam to restauracja w stylu slow-food, serwująca dania wegetariańskie, wegańskie, paleo i makrobio. I zdecydowanie moje ulubione miejsce z jedzeniem w Libercu. Restauracja jest niewielka, ale przytulna, z ciekawym wystrojem i antresolą. Znajdziecie tutaj bardzo kolorowe i smacznie dania na bazie warzyw, np. hummus, falafle, szakszukę, burgery, tortille, sałatki, a także specjały zarówno inspirowane kuchnią libańską, jak i ukraińską. Do tego pyszne desery i lemoniady. Miałam jedynie drobne zastrzeżenia do falafli – jadałam już o wiele smaczniejsze, a te były po prostu przeciętne. Niemniej, gorąco polecam to miejsce.
Omam – svet na taliri
59, Jánská, Liberec
Bardzo blisko centrum handlowego Forum
FRESH CANTINE
Sklasyfikowałabym to miejsce jako kawiarnię, choć znajdziecie tam nie tylko desery i napoje. Na miejscu szeroki wybór sałatek oraz codziennie przynajmniej jeden typ zupy i dania głównego (np. risotto, placki warzywne, szaszłyki, indyk na grzybach). Bardzo przyjemny wystrój i bardzo spokojne miejsce, zlokalizowane blisko głównego rynku.
Fresh Cantine
Zámečnická 562/6, Liberec
Nieczynne w weekendy
CHICAGO BAR & GRILL
Restauracja z jedzeniem w stylu amerykańskim – burgery, pulled pork, steki, dania BBQ, hot dogi, kanapki i wrapy. Ponoć najlepsze miejsce z burgerami w Libercu. Nie przepadam za burgerami – testowała je moja rodzina i ogólnie zachwalali, choć jednogłośnie przyznali, że nie były to najsmaczniejsze burgery w ich życiu. Spróbowałam natomiast kremu pomidorowego, któy był naprawdę świetny i frytek. W ogóle plus za pewne pozycje wegetariańskie w menu, jak również frytki z batatów (które mają niższy indeks glikemiczny niż frytki ze zwykłych ziemniaków!). Niestety duży minus za brak klimatyzacji. W gorący dzień, było tam upalnie, gorzej niż na zewnątrz.
Chicago Bar & Grill
Dr. Milady Horákové 391/1, Liberec
Możliwość dokonania zamówienia przez stronę internetową
RADNICNI SKLIPEK
Wspomniana wcześniej restauracja usytuowana w podziemiu libereckiego ratusza. Dla mnie trochę klimatem przypominająca bawarskie Bierhalle – duża przestrzeń, masywne stoły, menu z tradycyjnymi potrawami i lokalne piwo serwowane w wielkich kuflach. Dla mnie jedzenie bez większej rewelacji, ale fani kuchni czeskiej na pewno będą zachwyceni. Moja rodzina była szczególnie pod wrażeniem klimatu w stylu niemieckiej piwowarni.
Radniční sklípek Liberec
nám. Dr. E. Beneše 1/1, Liberec
Na miejscu menu dostępne również w języku polskim, choć z pewnymi błędami w tłumaczeniu
LIBEREC – NOCLEGI
Pensjonat w Libercu, w którym zatrzymaliśmy się z rodziną i moim partnerem. Podróżowaliśmy w 5 osób i zależało nam na osobnym pokoju dla mnie i partnera oraz osobnym pokoju dla rodziców i brata (pokoje z prywatnymi łazienkami). Chcieliśmy mieć również dostęp do lodówki i kuchni. Tłumaczenie na stronie Booking zapewniało, że apartamenty są wyposażone w kuchnie. Niestety, okazało się, że apartamenty składają się z 2 pokoi 2-osobowych, więc przy naszej konfiguracji wylądowaliśmy w pokojach bez lodówki i bez kuchni. Oprócz tego jedynego aspektu, wszystko na plus – spokojna lokalizacja wśród zieleni, korzystne ceny jak na okolicę, parking.
Adres: V Háji 460, Liberec
Ceny: ok. 70 zł za osobę za noc w pokoju dwu-osobowym
Piękny, zabytkowy hotel secesyjny położony w centrum Liberca, bardzo blisko głównego placu i ratusza. Możliwość wykupienia śniadań.
Adres: Železná 2/1, Liberec
Cena: ok. 100 zł za osobę za noc w pokoju dwu-osobowym
Nocleg w słynnym hotelu w Libercu z aquaparkiem Babylon. Na miejscu można skorzystać ze spa i centrum odnowy biologicznej, basenu, siłowni itp.
Adres: Nitranská 1, Liberec
Cena: ok. 190 zł za osobę za noc w pokoju dwu-osobowym (śniadanie w cenie)
Jeśli podoba Ci się mój blog podróżniczy, zachęcam również do sprawdzenia moich profili na Instagramie i na Facebooku, gdzie znajdziesz jeszcze więcej zdjęć podróżniczych!
Jak widać, Praga to nie jedyne warte miejsca odwiedzenie w Czechach. Będę mieć to miasto, które opisujesz, na liście! 🙂
Ciekawe miejsce, można odwiedzić po drodze do Pragi
Spory wpis jak na mało atrakcyjne miejsce 🙂
Haha prawda 😉 CHoć uważam, ze Liberec warto odwiedzić, jeśli jest się gdzieś w okolicy. Natomiast uważam, że nie ma co wyruszać tam na dłuższy pobyt z planem zwiedzania tylko samego miasta. Jeden dzień wystarczy 😉
W Libercu byliśmy z M. lata temu. Jeszcze nie prowadziłam bloga.
Nawet mi się podobało to miasto, ale mamy niemiłe wspomnienia – zapłaciliśmy solidny mandat za zaparkowanie samochodu, gdzie mąż nie widział żadnych przeszkód, ale straż miejska uważała inaczej…
Mimo wszytko chętnie pojechałabym tam jeszcze raz.:)
Pozdrowionka urocza Turystko.
No ja właśnie odczuwałam tam trochę niemiłe nastawienie Czechów do Polaków. Może mandat akurat zasłużony, a może upust właśnie tego podejścia. Miasto samo w sobie ok – starówka piękna, ale reszta niewarta siedzenia przez kilka dni 😉
Nie miałam pojęcia, że takie bazaltowe układy skalne są również w Czechach. Na pewno tutaj dotrzeby, zresztą mamy w planach odwiedzić Czechy i Węgry już całkiem niedługo. Zapraszam na wpis o Causaway Coast w Irllandii Północnej. Pozdrawiam
Tak, też byłam zaskoczona, gdy pierwszy raz przeczytałam o takim miejscu w Czechach. I bardzo chętnie sprawdzę Twój wpis o Giant Causeway. Ogólnie Irlandia bardzo mi się marzy!