jezioro lac de grand lieu loire atlantique

Lac de Grand Lieu, zaledwie 20 min jazdy samochodem od Nantes to rezerwat przyrodniczy i drugie największe jezioro Francji. Sprawdź, co warto tutaj zobaczyć.

Po naszej wycieczce po północnej części Loary Atlantyckiej, gdzie odkrywaliśmy atrakcje w okolicy Brière, ruszyliśmy na południe departamentu. Przekroczyliśmy rozlewiska Loary w okolicy Saint-Nazaire i dotarliśmy nad jezioro Lac de Grand Lieu. Zaledwie 20 minut jazdy samochodem z Nantes znajdziecie sielankowe krajobrazy i prawdziwe ukojenie dla zmysłów nad drugim największym zbiornikiem słodkowodnym w Francji (a zimą, kiedy podwaja swoją powierzchnię, obejmuje prowadzenie w rankingu ;)). Miejsce umiłowane przez słynnego paryskiego perfumiarza Guerlain, dom dla 270 gatunków ptaków i winnice zajmujące się produkcją białego wytrawnego wina Muscadet. Zobaczcie, w jakich punktach w okolicy jeziora Lac du Grancd Lieu warto się zatrzymać, by prawdziwie poznać jego urok.

 

1. PIERRES AIGUËS

Niedługa trasa spacerowa przez las, prowadząca do pięknego punktu widokowego nad brzegiem jeziora. Moim zdaniem jedno z najbardziej urokliwych miejsc w okolicy Lac de Grand Lieu. Szczególnie polecam zajrzeć tu o zachodzie słońca, by w ciszy przerywanej jedynie kumkaniem żab i śpiewem ptaków, podziwiać całą feerię barw odbijających się w tafli jeziora. Przebywa tu mnóstwo ptaków i sami o tej porze mieiśmy okazję spostrzec kilka gatunków kaczek, perkozy, czaple i łabędzie. Na samym początku trasy znajduje się parking, przy którym zauważyliśmy kilka camperów. I uważam, że musi to być naprawdę magiczne uczucie – budzić się i zasypiać w środku przyrody, blisko takich widoków i dźwięków.

jezioro lac de grand lieu loire atlantique

Swoją drogą – czy słyszeliście, że śpiew ptaków naturalnie nas relaksuje? To taki atawizm, pozostałość po naszych przodkach, którzy w momencie, gdy słyszeli trel ptaków, wiedzieli, że nie grozi im żadne niebezpieczeństwo, a w momencie, gdy zwierzęta milkły, wiedzieli, że sami też muszą wyostrzyć zmysły i przygotować się na potencjalne niebezpieczeństwo. I ta gotowość i to ciągłe napięcie wciąż w nas trwa, szczególnie, gdy żyjemy w wielkomiejskich ośrodkach obdartych z zieleni. Na szczęście miejsca takie, jak Lac de Grand Lieu, które są domem dla wielu ptaków, dają nam szansę na prawdziwy relaks dla zmysłów.

jezioro lac de grand lieu loire atlantique

jezioro lac de grand lieu loire atlantique

 

2. PRZEJŚCIE PASSERELLE SAINT RACHOUX

Będąc już przy punkcie widokowym Pierre Aiguës, warto wybrać się 10 min drogi samochodem dalej i zobaczyć interesującą trasę Passerelle Saint Rachoux. Urocza kładka prowadząca przez las została wybudowana z drewna i znajdziemy przy niej miejsca do obserwacji ptaków z ukrycia. Idealne miejsce, by móc obudzić wewnątrz siebie uśpionego ornitologa 😉

jezioro lac de grand lieu loire atlantique

 

3. LA MAISON DU LAC DE GRAND LIEU

La Maison du Lac de Grand Lieu to przestrzeń poświęcona odkrywaniu bogactwa krajobrazów i różnorodności organizmów żywych na terenie jeziora Lac de Grand Lieu. Na początku zwiedzamy budynek, w którym mieszczą się interaktywne wystawy z informacjami na temat tutejszego rezerwatu przyrody i wszystkich jego walorów oraz tymczasowe wystawy fotograficzne. W czasie naszej wizyty była to wystawa zdjęć prześlicznych zimorodków. Następnie można odbyć kilometrową trasę wiodącą do Pawilonu Guerlain. To miejsce, gdzie dawniej mieścił się dom rodzinny słynnego paryskiego perfumiarza Jean-Pierre’a Guerlain (Guerlain pozostaje nadal jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie), a obcnie znajduje się tu punkt obserwacyjnym na jezioro i tutejsze ptactwo wodne.

To chyba również właściwy moment na przywołanie historii tego miejsca. Do 1980 roku jezioro Lac de Grand Lieu w dużym stopniu stanowiło własność rodziny Guerlain. W tym roku cała posiadłość została przekazana państwu francuskiemu, jednak pod warunkiem, że na jej terenie powstanie rezerwat chroniący tutejszą przyrodę. Gdyby tak się nie stało, wielu prywatnych inwestorów było już zainteresowanych przejęciem fragmentów ziemi pod cele przemysłowe, np. pod uprawę tulipanów.

La Maison du Lac de Grand Lieu
Adres: Rue du Lac, 44830 Bouaye
Tel.: +33 2 28 25 19 07
Oficjalna Strona 
Zwiedzanie wystawy, spacer i pobyt w Pawilonie Guerlain zajmują łącznie 1h 45min (spacer bez przewodnika) lub 2h 10min (spacer z przewodnikiem).
Ceny: 5 – 8 EUR dorośli, 4 – 5 EUR dzieci, wstęp darmowy do 6 roku życia

jezioro lac de grand lieu loire atlantique

jezioro lac de grand lieu loire atlantique

 

4. SPORTY WODNE W PORT-SAINT-PÈRE

Podczas drugiego dnia naszego pobytu wybraliśmy się spróbować słynnego stand up paddle (wiosłowanie, stojąc na desce) i pływania kajakiem po kanale w miejscowości Port-Saint-Père. Dla ścisłości – nie pływamy tutaj bezpośrednio na terenie jeziora Lac de Grand Lieu, tylko po kanale, któy dalej oczywiście prowadzi do jeziora. Była to moja pierwsza próba ze stand up paddle i trochę miałam obawy, bo pogoda nad Lac de Grand Lieu nie dopisywała w sumie aż do naszego przyjazdu nad kanał. Obawiałam się trochę wiatru i fal i że w konsekwencji wpadnę do jeszcze ciągle zimnej wody 😉 Na całe szczęście poszło rewelacyjnie, bardzo mi się podobało i nawet nie czułam jakiegoś obciążenia dla mieśni nóg. Coś, co właśnie nie było dla mnie oczywistym, to że w czasie pływanie na stojąco nie można za bardzo zmieniać pozycji stóp – grozi to zachwianiem i oczywiście upadkiem. Można jednak dostosować ustawienie, opierając się na kolanach. Na miejscu napotkaliśmy bardzo przyjemne widoki – mijaliśmy urokliwy kamienny most, dwa pałace, a w oddali widzieliśmy katedrę w Port-Saint-Père. A wszystko w bardzo przyjemnej atmosferze.

Escapade Nature – zorganizowane wycieczki kajakami i stand up paddle oraz wynajem sprzętu
Adres: Camping Municipal, 44710 Port Saint Père
Tel.: 07 68 58 98 83
Oficjalna strona 
Ceny: wynajem kajaków od 8 EUR za godzinę i stand up paddle od 10 EUR za 1h
Następnie w ofercie jest cała gama wycieczek z przewodnikiem – od 14 EUR za 1,5h po 42 EUR za półtora-dniowy biwak z kajakami.
W razie zainteresowania, możecie poprosić właściciela Escapade Nature o przygotowanie wypraw na wschód lub zachód słońca 😉

jezioro lac de grand lieu loire atlantique

jezioro lac de grand lieu loire atlantique

jezioro lac de grand lieu loire atlantique

A po szybkiej lekcji ze sportów wodnych, udaliśmy się do genialnej naleśnikarni Restaurant crêperie Le St Georges w Port-Saint-Père. Spróbowaliśmy zarówno naleśników wytrawnych, jak i na słodko. Pamiętacie, jak w poprzednim artykule wspominałam, że Loara Atlantycka należała dawniej do Bretanii i pewne wpływy są tu nadal odczuwalne? Właśnie jednym z przykładów na to są właśnie takie naleśniki – z karmelem na słonym maśle (Boże, jaki genialny wynalazek…). Dodatkowo na miejscu świetna lokalna atmosfera.

Restaurant crêperie Le St Georges
Adres: Place De L’eglise, 44710 Port-Saint-Père
Strona

jezioro lac de grand lieu loire atlantique

 

5. PRZYSTAŃ PRZY CANAL DU GRAND PORT

Kolejne miejsce, które warto zobaczyć, zwiedzając okolicę jeziora Lac de Grand Lieu. Niewielka przystań dla łodzi przy kanale Canal du Grand Port, wiodącym do jeziora. Największą atrakcją jest jednak ogromna otwarta przestrzeń, na której można obserwować liczne gatunki ptaków oraz pasące się krowy 😉 Ponoć w okresie, gdy jezioro zaczyna powiększać swoją powierznię, czyli już na jesień, krowy są stąd zabierane, bo wszystko zaczyna pokrywać woda. Bardzo malownicza okolica, pełna sielskich widoczków.

jezioro lac de grand lieu loire atlantique

 

6. KLASZTOR W SAINT-LUMINE DE COUTAIS

Zaledwie 5 minut jazdy samochodem od przystani znajduje się niewielka miejscowość Saint-Lumine de Coutais. Naszym głównym punktem zwiedzania był tutejszy klasztor z ciekawym punktem widokowym usytuowanym na wieży budynku. By wspiąć się na wysokość 40 metrów, należy pokonać najpierw 158 stopni. Na górze czeka już na nas panorama na jezioro Lac de Grand Lieu i okoliczne wioski. Choć ponoć najbardziej imponujący widok można zaobserwować zimą, kiedy powierzchnia jeziora jest już na tyle duża, że jego brzeg zbliża się do samego miasteczka Saint-Lumine de Coutais.

Clocher de Saint-Lumine de Coutais
Adres:  44310 Saint-Lumine-de-Coutais
Godziny otwarcia: 14:30 – 18:00 od kwietnia do września i do 17:00 od października do marca
W tygodniu klucz może się znajdować w kawiarni Le Luminois, w piekarni, bibliotece lub w ratuszu
Cena: dorośli 2 EUR, dzieci 1 EUR

Oficjalna strona

jezioro lac de grand lieu loire atlantique

 

7. WIOSKA RYBACKA PASSAY

Zwiedzając okolice jeziora Lac de Grand Lieu, możecie zaobserwować tutejszą charakterystyczną architekturę. Znajdziecie tu głównie niskie domy, malowane zazwyczaj na biało i pokryte dachówkami z czerwonej cegły. Najlepszym miejscem do poobserwowania takiej architektury jest wioska rybacka Passay, położona u brzegu jeziora. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest La Maison des Pêcheur du Lac de Grand Lieu, czyli w dosłownym tłumaczeniu dom rybaków jeziora lac de Grand Lieu. Mieści się tu muzeum, wystawy tymczasowe, akwaria prezentujące miejscowe gatunki ryb i wieża widokowa umożliwiająca podziwianie zarówno tradycyjnych domków z góry, jak i ptaków przebywających w oddali na terenie jeziora.

Maison des pêcheurs du Lac de Grand Lieu
Adres: 16 Rue Yves Brisson, 44118 La Chevrolière
Godziny otwarcia: 10:00-12:30 i 14:00-18:00, nieczynne w poniedziałki

Oficjalna strona

jezioro lac de grand lieu loire atlantique

jezioro lac de grand lieu loire atlantique

 

Artykuł został zrealizowany w ramach współpracy z biurem rozwoju regionu Loire-Atlantique développement. Moje opinie pozostają w pełni subiektywne. 

 

Jeśli podoba Ci się mój blog podróżniczy, zachęcam również do sprawdzenia moich profili na Instagramie i na Facebooku, gdzie znajdziesz jeszcze więcej zdjęć podróżniczych!