W okolicy Kranj można wyruszyć na górską wędrówkę lub odwiedzić słynny Jamnik, ukochany przez fotografów. Zobacz 5 ciekawych miejsc w okolicy Kranj!
Podczas wizyty w Kranj, warto udać się kilka kilometrów poza centrum miasta, by odkryć szereg atrakcji przyrodniczych, nadal położonych na terenie gminy Kranj. Oprócz samego zwiedzania centrum miasta Kranj, ogromną przyjemność sprawiły mi właśnie krótkie wypady nad okoliczne jeziora czy spacery po pobliskich górach. Jednak największym hitem okazał się niewątpliwie Jamnik i jego słynna cerkiew umiłowana przez fotografów za malownicze położonie na tle Alp Julijskich. Zapraszam zatem do mojej listy 5 ciekawych miejsc w okolicy Kranj i zechęcam do spędzenia czasu na łonie słoweńskiej natury!
1. JAMNIK I CERKIEW ŚW. PRYMUSA I FELICJANA W OKOLICY KRANJ
Jamnik to maleńka wioska położona na terenie gminy Kranj, oddalona od samego centrum miasta Kranj o ok. 20 km. Dojazd samochodem tutaj zajmuje ok. 30 min. Wioska słynie przede wszystkim z fenomenalnie położonej cerkwi św. Prymusa i Felicjana – na niewielkim wzniesieniu i na tle szczytów Alp Julijskich. Miejsce stało się bardzo rozpoznawalne wśród fotografów i zyskało sobie miano jednego z najczęściej fotografowanych punktów na mapie Słowenii. Nic dziwnego, bo spacer wzdłuż ścieżki wiodącej do cerkwi gwarantuje widoki naprawdę zapierające dech w piersiach.
My odwiedziliśmy Jamnik w sierpniu, w czasie zachodu słońca i mogliśmy podziwiać niesamowitą grę kolorów w towarzystwie zaledwie 5 innych innych turystów. Trafiliśmy akurat na lekką mgiełkę, wobec czego widoczność okolicznych szczytów była trochę słabsza. Myślę jednak, że najlepsze światło pojawia się tutaj o wschodzie słońca i moje przypuszczenia potwierdza wiele zdjęć znalezionych w Internecie, wykonanych właśnie w czasie wschodu słońca, z promieniami przebijającymi się zza cerkwi. W czasie zachodu światło pada dokładnie z naprzeciwka i szybko znika za okoliczną górą. Niemniej widok zaskakująco zlokalizowanej cerkwi św. Prymusa i Felicjana zachwycał również o zachodzie słońca i myślę, że o każdej porze roku może prezentować się zjawiskowo. Jesienią – otulony mgłą, zimą – przykryty białym puchem i wiosną – na tle ośnieżonych nadal szczytów Alp Julijskich.
2. BOBOVEK I JEGO 3 NIEWIELKIE JEZIORA W OKOLICY KRANJ
Bobovek to kolejna niewielka wioska położona zaledwie 4 km od centrum miasta Kranj. Można tutaj dojechać w 20 minut rowerem (polecam skorzystać z miejskich rowerów elektrycznych dostępnych do wypożyczenia w kilku punktach w mieście Kranj, jak i również przy samym Bobovku). Okolica słynie z 3 niewielkich jezior, które powstały wiele lat temu w wyniku wydobywania gliny, a badania archeologiczne wykazały, że tutejsze tereny były zamieszkiwane przez mamuty ponad 180.000 lat temu.
Udaliśmy się nad jeziora krótko po wschodzie słońca. Na miejsce dotarliśmy ok. 7 rano i naszym oczom ukazał się naprawdę piękny widok. Nad wodą unosiła się akurat mgła, a promienie słoneczne przebijały się przez liście drzew i nieśmiało odbijały w tafli jeziora. Jednak nie byliśmy sami! Mimo tak wczesnej godziny w głównym jeziorze pływało już dwoje lokalnych mieszkańców! Byłam niesamowicie zaskoczona, a z drugiej strony bardzo im zazdrościłam takiej motywacji do rozpoczynania dnia w równie pięknych okolicznościach przyrody.
3. GÓRA SVETI JOŠT W OKOLICY KRANJ
Słowenia zdecydowanie może się pochwalić jednymi z najpiękniej położonych kościołów na świecie i góra Sveti Jošt jest tego świetnym przykładem. Góra liczy 847 metrów wysokości i na jej szczycie wzniesiono kościół pod wezwaniem świętego Jodoka (po słoweńsku właśnie sveti Jošt). Można dotrzeć tutaj samochodem, rowerem lub pieszo, pokonując dystans ok. 10 km od centrum miasta Kranj. Sveti Jošt to ulubiona góra mieszkańców Kranj, o czym mogliśmy się przekonać podczas naszej wizyty. Ok. 9 rano było tu naprawdę wielu ludzi w strojach sportowych, którzy zdążyli już pokonać trasę na szczyt. A na szczycie oprócz podziwiania pięknych widoków na okoliczne szczyty i na kościół św. Jodoka, można jeszcze skorzystać z oferty gastronomicznej urokliwej restauracji Dom na Joštu.
DOM NA JOŠTU
Sveti Jošt nad Kranjem 2, 4000 Kranj
Godziny otwarcia: codzienne od 8:00 do 20:00
4. ŠMARJETNA GORA W OKOLICY KRANJ
I kolejna góra – Šmarjetna gora – tym razem położona najbliżej miasta Kranj, bo zaledwie 4 km od centrum. Dystans ten można pokonać pieszo lub dojeżdżając na szczyt samochodem. Góra słynie z tego, że oferuje rzekomo widok na 1/5 powierzchni Słowenii w czasie dobrej pogody i – w konsekwencji – dobrej widoczności. Na samym szczycie, na 646 m wysokości, znajduje się kościół św. Małgorzaty i 3-gwiazdkowy hotel Bellevue.
HOTEL BELLEVUE – ŠMARJETNA GORA
Šmarjetna Gora 6, 4000 Kranj, Słowenia
5. JEZIORO TRBOJE W OKOLICY KRANJ
Gmina Kranj może się pochwalić jeszcze jednym urokliwym jeziorem – jezioro Trboje, zlokalizowanym ok. 15 km od centrum miasta Kranj. Jezioro Trboje powstało w wyniku budowy tutejszej elektrowni hydroelektrycznej i może się poszczycić wyjątkowym, błękitnym kolorem wody. Niestety nie można tu pływać, choć można uprawiać tu stand up paddle lub po prostu udać się na spacer nad brzegiem jeziora. Alternatywnie można jeszcze skorzystać w oferty gastronomicznej słynnej cukierni Čolnarna Trboje, znanej w okolicy Kranj ze względu na desery truskawkowe. I rzekomo w okresie wakacyjnym truskawki schodzą tutaj w tonach!
ČOLNARNA TRBOJE
Trboje 1a, 4000 Kranj, Słowenia
Godziny otwarcia: pon. – czw. 12:00 – 23:00, pt. 12:00 – 00:00, sob. 10:00 – 00:00, ndz. 10:00 – 22:00
BONUS: JEZIORO BLED
Korzystając z okazji, podczas powrotu z Kranj, zawitaliśmy nad słynne jezioro Bled. Od miasta Kranj dzieli je niecałe 30 km – dystans, który można pokonać w mniej niż 30 min samochodem lub ok. 50 min autobusem podmiejskim. Myślę, że zdecydowanie warto połączyć wizyty w obydwu miejscach.
Udaliśmy się na spacer wokół jeziora, zażywając jednocześnie widoków skąpanych w świetle zachodzącego słońca i po takim doświadczeniu jednoznacznie stwierdzam: jezioro Bled nie jest przereklamowane. Jest tam naprawdę pięknie, choć niestety w szczycie sezonu dokucza ta liczba turystów. Myślę, że warto pozostać tu na kilka nocy i skorzystać z oferty miejscowych biur podróży – spływy raftingiem w okolicy itp. oraz wspiąć się nad pobliską skałę, by zwiedzić XI-wieczny zamek Blejski Grad.
Ostatecznie wyprawa do miasta Kranj i do okolicznych atrakcji przyrodniczych okazała się zaskakującą wyprawą. Słowenia nas naprawdę oczarowała swoimi krajobrazami i niespodziewanymi, lecz przepięknymi lokalizacjami kościołów i cerkwi. Po tej krótkiej wizycie zdecydowanie nabrałam apetytu na dalsze odkrywanie kraju naszych słowiańskich krewnych.
Artykuł powstał w ramach współpray z biurem turystyki miasta Kranj.
Jeśli podoba Ci się mój blog podróżniczy, zachęcam również do sprawdzenia moich profili na Instagramie i na Facebooku, gdzie znajdziesz jeszcze więcej zdjęć podróżniczych!
Bardzo piękna fotorelacja. Gratuluję.
Dziękuję! Bardzo fajny wyjazd, chętnie zobaczyłabym Kranj również zimą lub jesienią 😉
Piękne zdjęcia. Niestety kiedy ja byłam nad jeziorem Bled strasznie lało 🙁
Piękne miejsca ale jeszcze większe wrażenie robią na mnie zdjęcia. Świetny klimat
Magia zdjęć i magia Słowenii..
Piękne zdjęcia, bronią się same:) Do Słowenii warto podjechać kamperem. Łatwo wtedy z logistyka i jest sporo miejsc kempingowych.