Skaftafell Islandia

Zaraz po podróżach moją kolejną pasją jest fotografia. Oczywiście nie wykonuję jej profesjonalnie, niemniej, na pewno mogę się pochwalić kilkoma fajnymi ujęciami na swoim koncie. Fotografia podróżnicza nauczyła mnie również bardziej świadomie doceniać pewne miejsca i chwile. Poprzez szukanie nowej perspektywy i detali, myśląc już wcześniej, jakich zdjęć mogłabym użyć do stworzenia kolażu. Dzięki temu dostrzegam nie tylko całość krajobrazu, ale i jego skalę wobec innych elementów, dostrzegam faktury, dostrzegam w końcu rośliny i zwierzęta i zmuszam się, by dotrzeć na miejsce o wschodzie słońca. Chcesz poznać więcej sekretów moich zdjęć z podróży? Zapraszam zatem do poniższej listy sprzętu fotograficznego, z którego korzystam i do kilku wskazówek, jak sprawniej fotografować w podróży oraz jak dłużej cieszyć się fotograficznymi pamiątkami z wyjazdów.

FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA – MÓJ SPRZĘT FOTOGRAFICZNY

Mój pierwszy poważniejszy apart kupiłam właśnie w celu uwieczniania podróżniczych wspomnień. Był to niewielki Lumix Panasonica, który nie oferował zatrważającej jakości, ale spełniał moje ówczesne oczekiwania. Z czasem zamarzyłam o wyższej jakości i postanowiłam przerzucić się na aparat lusterkowy. To był rok 2010 i padło na Canona 50D (w tamtym czasie z tej półki dostępny był tylko nowszy model 60D). Bardzo długo nie ogarniałam całej gamy przycisków i nie wykorzystywałam pełnego potencjału sprzętu. Największy postęp nastąpił w momencie, gdy ramach rozwoju naszej fotografii podróżniczej, zaczęliśmy z Piotrkiem spotykać jego znajomych zajmujących się fotografią profesjonalnie. Udzielili nam wielu porad odnośnie doboru obiektywów (np. nadal do tej pory korzystam z bardzo podstawowego, ale jakże przydatnego obiektywu Canon 50mm f 1.8) i wykorzystania poszczególnych ustawień. Sami zaczęliśmy czytać więcej na temat roli światła i kadrowania i z czasem pojawiły się efekty.

wypożyczanie samochodu na Islandii. Przepisy drogowe na Islandii

Obecnie jakościowe zdjęcia oferują także aparaty cyfrowe, drony i telefony komórkowe, a cała oferta sprzętu uległa niesamowitemu rozwojowi. Najciekawszy progres zadział się w dziedzinie samego zakresu jasności ISO – zdjęcia na naszych starych aparatach traciły już na jakości powyżej ISO 1600, obecnie można działać bez większej ziarnistości nawet na ISO 12800. Obiektywy zaczęły schodzić do przesłony f1.2, umożliwiając wykonywanie jeszcze jaśniejszych i nadal ostrych zdjęć. Wiele zatem uległo zmianie, ceny stały się bardziej przystępnie i stopniowo zaczęliśmy inwestować w sprzęt i rozwój naszej fotografii podróżniczej.

Far de Capdepera Majorka

Fotografie zamieszczone na moim blogu podróżniczym wykonujemy ja i mój partner Piotr. Zdjęcia edytuję w Lightroomie, Gimpie, czasami w Photoshopie (np. gdy usuwam ze zdjęć jakieś kosze na śmieci czy ludzi w oddali ;)). Obecnie wykonując nasze zdjęcia z podróży, korzystamy z następującego sprzętu:

  • aparat Lumix GH5 (najnowszy zakup)
  • aparat Canon 5D mark II
  • aparat Canon 50D
  • obiektyw Sigma Art 18-35mm f1.8
  • obiektyw Sigma 12-24mm f4.5-5.6
  • obiektyw Canon 50mm f1.8
  • obiektyw Tamron 18-270mm f3.5-6.3
  • dron DJi Mavic Pro
  • dron DJi Mavic Air
  • Go Pro 4, 5, 6
  • DJi Osmo Pocket

Pociąg Sargan 8, Serbia

 

FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA – JAK ROBIĆ LEPSZE ZDJĘCIA W CZASIE PODRÓŻY

Jak wiadomo, sam sprzęt nie wystarczy, by osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty w kwestii zdjęć podróżniczych. Ważne jest jeszcze kadrowanie, światło, odpowiednia poza, a czasami po prostu wykonanie zdjęcia w idealnym momencie. Pewne aspekty to kwestia szczęścia i przebywania we właściwym miejscu we właściwym czasie. Jednak na wiele czynników możemy mieć również wpływ. Poniżej moje sprawdzone tricki dotyczące fotografii podróżniczej!

1. ZAPLANUJ WCZEŚIEJ TRASĘ I SPRAWDŹ INNE FOTOGRAFIE PODRÓŻNICZE Z DANEGO MIEJSCA

Przed wyjazdem po prostu warto zrobić dogłębną analizę potencjalnych atrakcji. Warto przeszukać grafiki Google, ale i blogi podróżnicze, Instagrama – według pewnych hashtagów i tagów lokalizacji, a także zajrzeć na Pinterest. Ponadto często na samej trasie mogą na nas czekać inne ciekawe miejsca, o których nie jest głośno w sieci, ale można wykonać tam fajne zdjęcia z podróży. Ja w tym celu polecam pochodzić trochę ludzikiem po mapach Google, pojeździć ich samochodami i nagle na trasie odkryjecie np. drogę położoną nad samym klifem, którą warto uwiecznić na zdjęciu z podróży.

Normandia road trip Francja

Normandia klify Criel-sur-Mer

2. ZAPLANUJ CZAS NA ZDJĘCIA W PODRÓŻY

I nie mam tu na myśli wyłącznie zagospodarowania czasu na to, by zrobić zdjęcie, ale również na to, by wykorzystać pełny potencjał danej atrakcji. Po pierwsze warto fotografować w korzystnym świetle, czyli przede wszystkim o wschodzie i zachodzie słońca oraz godzinę przed i po (w czasie tzw. golden hour i blue hour). Ponadto warto przed podróżą zaplanować zwiedzanie pewnych miejsc o konkretnej porze roku i o konkretnej godzinie. Gdy zachodzi jakieś zjawisko (np. pojawienie się zorzy polarnej, podświetlenie wodospadu w Parku Yosemite przez wschodzące słońce, okresy godowe ptaków, wędrówki bawołów) albo wydarzenie (np. przejazd pociągu przez wiadukt Glenfinnan z Harry’ego Pottera, pora karmienia zwierząt w rezerwacie przyrody). Dodatkowo, jeśli chcesz uniknąć tłumów turystów na swoich zdjęciach, musisz wstawać bardzo wcześnie i docierać do tych miejsc najlepiej przed wschodem słońca. W innym wypadku pozostaje retusz w Photoshopie 😉

Majorka Mirador Formentor

Etretat Normandia Francja

Nendaz Szwajcaria

3. PAMIĘTAJ O PODSTAWOWYCH ZASADACH KADROWANIA ZDJĘĆ

Przede wszystkim chciałabym tu wspomnieć o dwóch zasadach. Pierwsza to trójpodział obrazu i słynna siatka dzieląca zdjęcie na 9 pól. Fotografie bardzo zyskują na głębi, gdy ukazujemy warstwy krajobrazu zgodnie z tymi dwoma poziomymi liniami siatki. Np. pierwszy plan mieści się na wysokości dolnej linii, a niebo zaczyna się od tej drugiej linii. Warto kadrować w taki sposób, by jakiś obiekt lub dana postać znajdowały się w jednym z 4 punktów przecięcia linii pionowych i poziomych.

Majorka Arta szlak

Skaftafell Islandia

Druga zasada kadrowania to ukazanie jakiegoś elementu centralnego na zdjęciu. Można go wyróżnić właśnie poprzez umiejscowienie w samym centrum obrazu, ale również poprzez kontrastową kolorystykę danego elementu wobec tła. Często w fotografii podróżniczej sprawdza się w tej roli umiejscowienie człowieka na tle jakiegoś krajobrazu – pomaga to ukazać skalę danego miejsca. Sprawdzą się także inne obiekty – np. latarnie morskie na tle wody lub klifów, owce przebiegające przez wzgórza, wieże kościołów poniżej szczytów gór.

zdjęcia z podróży

4. POSZUKUJ NOWYCH PERSPEKTYW W SWOJEJ FOTOGRAFII PODRÓŻNICZEJ

W dobie Instagrama pewne kadry zaczęto po prostu kopiować. Ludzie nawet zaczęli ubierać podobne żółte sztormiaki, by zapozować w nich w tym samym miejscu na skalnym łuku na Islandii czy przy skale w Szwajcarii Saksońskiej. Zachęcam do kreatywności. Spójrz na daną atrakcję z nowej perspektywy. Dużo świeżości wniosły drony – poznaliśmy nagle wiele słynnych miejsc z poziomu lotu ptaka. Jednak popularyzacja tych urządzeń doprowadziła do nałożenia oficjalnych zakazów i tak już oficjalnie nie można korzystać z dronów w ośrodkach miejskich, parkach narodowych czy krajobrazowych itp. Warto zatem popatrzeć na atrakcje w takich miejscach z innej perspektywy – z dołu! W swoich zdjęciach z podróży możesz zawrzeć na pierwszym planie rozmyte rośliny, a dopiero głębiej ukazać klif czy górę. Na plaży na pierwszym planie możesz ukazać muszle, kamienie czy odcisk stóp na piasku, a dopiero dalej palmy i morze.

5. WYKORZYSTUJ RÓŻNE POZY I USTAWIAJ SIĘ DO ZDJĘĆ W KORZYSTNY SPOSÓB

Żadna ze mnie modelka, ale sama zdążyłam zauważyć, że zdjęcia, na których stoję, jak kołek wbity w ziemię, nie ukazują nic więcej poza skalą miejsca. Warto pokusić się różnorodność i wprowadzić trochę dynamiki – np. wykonując zdjęcia osoby w biegu, w czasie obrotu, w czasie trzymania kapelusza, w czasie poprawiania włosów. Pozując, raczej rzadko wyjdziemy korzystnie, stojąc en face do kamery – przechylmy lekko głowę, ustawmy się bokiem, a nawet tyłem – to też dodaje zdjęciu głębi (naturalnie wędrujemy za wzrokiem osoby ze zdjęcia, jeśli patrzy w dal – przyglądamy się temu, na co spogląda). Ponadto warto wcześniej potestować, jakie pozy sprawiają, że wychodzimy korzystnie na zdjęciu, a które kończą się mało pochlebnie. Np. nigdy nie dociskaj rąk do tułowia – to wizualnie podrubia ręce, a lekkie przygarbienie – na fotografii jest jeszcze bardziej wyeksponowane.

Majorka Mirador

Majorka Cala Agulla

ZACHOWAJ SWOJE PODRÓŻNICZE WSPOMNIENIA NA DŁUŻEJ

Fotografia podróżnicza to przede wszystkim forma uwiecznienia pięknych wspomnień z własnych wypraw. By móc cieszyć się nimi dłużej, warto pokusić się o wywołanie zdjęć. Mimo tego, że w dobie rozwoju technologicznego, przechowujemy je głównie na dysku komputera lub dzielimy się zdjęciami online – na Facebooku, na Instagramie, na blogu lub wysyłając MMSami czy na Whatsappie. To jednak zdjęcia wywołane profesjonalnie na jakościowym papierze fotograficznym zyskują od razu większą wagę, większą wartość sentymentalną.

Zakopane, Tatry, Czarny Staw Gąsienicowy

Ostatnio bardzo modnym jest pojęcie mindfulness – takie tradycyjne podejście do fotografii, do zdjęć na papierze tylko wzmacnia nasze uważne przeżywanie podróżniczych wspomnień. Ponadto zdjęcia wywołane na papierze to świetna pamiątka dla naszych współtowarzyszy podróży – możemy wykonać odbitki konkretnych zdjęć i podzielić się nimi ze znajomymi. Natomiast już zupełną kulminacją i celebracją udanej fotografii jest wydrukowanie jej w wielkim formacie, oprawienie w ramę i powieszenie na ścianie. Sama jestem właśnie na etapie planowania wystroju nowego mieszkania i nasze najlepsze zdjęcia z podróży w formie fotoobrazów staną się elementem obowiązkowym finalnej dekoracji. Czeka mnie jednak trochę pracy nad konsekwentną kolorystyką 😉

Ubrania a fotografia outdoorowa

A jak to wygląda u Was? Czym wykonujecie zdjęcia w czasie podróży? Jak bardzo przemyślane są Wasze kadry? I czy ostatecznie wywołujecie zdjęcia?

Jeśli podoba Ci się mój blog podróżniczy, zachęcam również do sprawdzenia moich profili na Instagramie i na Facebooku, gdzie znajdziesz jeszcze więcej zdjęć podróżniczych!