Podczas zwiedzania Paryża, fundamentalny problem stanowią ograniczenia czasowe. Stolica Francji obejmuje ogromny obszar i odnajdziemy tam niezliczone zabytki i zakątki warte zobaczenia, które niekoniecznie usytuowano w ścisłym centrum. Jeśli zechcemy zobaczyć każdy obiekt godny uwagi, z pewnością zabraknie nam czasu. Należy więc ustanowić pewne priorytety dla wyprawy po tym mieście o romantycznej reputacji. W niniejszym artykule postaram się zwrócić uwagę na sztandarowe, monumentalne budowle Paryża, które przewijają się jako główne atrakcje w niemalże każdym przewodniku i większość turystów obiera je jako cele swoich podróży. Z jednej strony wiele osób decyduje się zobaczyć poniższe miejsca, bo ze względu na swoją sławę, stanowią swoiste symbole miasta. Inni postrzegają je jako intrygujące obiekty architektoniczne, których nie mogliby pominąć podczas zwiedzania Paryża. Albo więc  są pojmowane jako obowiązkowy punkt programu, bo każdy tam bywa, albo najzwyczajniej zachwycają. A może po prostu są tak popularne ze względu na swe nieprzemijające piękno? Oczywiście zwiedzanie tego typu miejsc ma jedną podstawową wadę – będziemy narażeni na tłumy innych turystów. Czasem nawet długość kolejki spowoduje, że nie zdążymy zwiedzić danego obiektu przed zamknięciem. Niemniej, wstyd zawitać w Paryżu i nie móc oznajmić, że było się u stóp Wieży Eiffela, na Polach Elizejskich czy wewnątrz katedry Notre-Dame. I mimo, że powyższe miejsca są potężnie rozreklamowane, to niebezpodstawnie. Niewątpliwie charakteryzuje je osobliwy urok, który pomimo natłoku turystów, nadal może poruszyć.

 

 

Wieża Eiffela

Prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna budowla na świecie, a współcześnie symbol Paryża. Współcześnie, ponieważ nie jest tak archaicznym obiektem – została wybudowana w 1889 roku na podstawie projektu Gustave’a Eiffela. Wieża stanowi również obiekt wielu krytyk – już nie raz słyszałam to wyświechtane do cna określenie „tylko kupa złomu”. Niewątpliwie, pojawiwszy się w krajobrazie 19-wiecznego Paryża, również musiała wzbudzać nie lada kontrowersje. Mimo, że Art Nouveau przeżywało akurat swój największy rozkwit, to celowało jedynie w metalowe zdobienia, nie całkowicie stalowe konstrukcje. Mało kto akceptował więc tak radykalną zmianę w pejzażu miejskim. Należy jednak pamiętać, że pod względem stylu architektonicznego, Wieża Eiffela plasuje się pod znakiem eklektyzmu. Sama nie potrafię obiektywnie ocenić tego obiektu. Zwiedzając Paryż, cieszyłam się, gdy widziałam Wieżę Eiffela choć z oddali. Patrzyłam na nią przez pryzmat wszystkich zdjęć i filmów dotychczas obejrzanych, które umiejscawiały ten budynek w centrum jako swoisty symbol miasta. I chyba tak go postrzegam – jako symbol Paryża. Na pewno przechodząc tuż u podnóża Wieży, czuje się jej ogrom. To w jakimś stopniu zachwyca. Ale czy jest piękna sama w sobie? Na to pytanie nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć. Jest wyjątkowa, inna i przez to interesująca, ale czy ładna – to musi ustalić każdy indywidualnie.

 

Godziny otwarcia

9:00 – 00:45 – w sezonie letnim

Ceny za wjazd widną na ostatni poziom

Dorośli: 14,00 €

Osoby w wieku 12 – 24 lata: 12,50 €

Dzieci w wieku 4 – 11 lat: 9,50 €

Bilety na wjazd windą należy rezerwować on-line poprzez oficjalną stronę.

 

Luwr

Jedno z największych i najsłynniejszych muzeów na świecie o równie pokaźnej kolekcji dzieł z różnych zakątków globu. Do najsłynniejszych pozycji należą niewątpliwie „Mona Lisa” Leonarda da Vinci oraz rzeźba Wenus z Milo pochodząca z II w. p.n.e. Liczba zbiorów i powierzchnia samego Luwru są tak ogromne, że prawdopodobnie jeden dzień nie wystarczy na zobaczenia wszystkich pozycji. Warto więc zapoznać się wcześniej ze spisem zgromadzonych dzieł oraz z planem budynku, by możliwie efektywnie wykorzystać wizytę w muzeum. Jeśli idzie zaś o sam gmach Luwru – został wybudowany w 1190 roku za rozkazem Filipa Augusta. W XIV wieku stał się siedzibą królewską, a w XVI wieku został przekształcony w renesansowy pałac. Jako muzeum zaczął funkcjonować za czasów Napoleona i nieprzerwanie pełni tę funkcję po dziś dzień. Luwr jest również interesującą budowlą pod względem architektonicznym, a na jego dziedzińcu znajdziemy słynną szklaną piramidę. Ponadto, w pobliżu gmachu rozpościerają się malownicze ogrody Tuileries, z widokiem na Wieżę Eiffela w tle.

 

Godziny otwarcia

od 9:00 do 18:00

w środy i piątki czynne do 21:45

Muzeum jest czynne codziennie z wyjątkiem wtorków

Ceny

W zależności na jaką część wystawy się wybierzemy zapłacimy od 11 € do 15 €

Darmowy wstęp w pierwszą niedzielę każdego miesiąca

Darmowy wstęp dla osób do 18 roku życia, oraz dla obywateli UE do 25 roku życia

Chcąc uniknąć kolejek, można zarezerwować bilety on-line na oficjalnej stronie.

 

 

 

Katedra Notre-Dame

Słynna katedra Paryża, która zyskała sobie międzynarodową popularność dzięki licznym adaptacjom powieści Victora Hugo „Dzwonnik z Notre-Dame”. Ta budowla sakralna mieści się w samym sercu miasta na wyspie Île de la Cité. Nie trzeba być architektem lub wielkim fanem architektury, by docenić jej ogrom i piękno. Sama nie przepadam za zwiedzaniem kościołów katolickich – chyba zbyt wiele w życiu już ich widziałam, nie robią na mnie równie wielkiego wrażenia, jak mogłyby cerkwie prawosławne czy świątynie shintoistyczne  – lecz katedra Notre-Dame, to obiekt, który potrafi wzbudzić zachwyt. Potężne, barwne rozety, galeria chimer zdobiących balustradę łączącą wieże, jeden z największych dzwonów świata oraz wspaniały portal Najświętszej Maryi Panny, to elementy katedry, obok których nie przejdziemy obojętni. Ogromne wrażenie wywiera również informacja dotycząca czasu poświęconego na wybudowanie katedry. Kamień węgielny został położony w 1163 roku, lecz budowa trwała około 170 lat! Katedra jest sztandarowym przykładem wyznaczników stylu gotyckiego – strzelistość, wkomponowanie licznych witraży oraz łuków przyporowych czy konstrukcja pięcionawowa – to tylko kilka z elementów charakterystycznych dla tego stylu, którymi powyższa katedra może się poszczycić. Obiektywnie mogę zachęcić do odwiedzenia katedr – na pewno nie należy do grona przereklamowanych atrakcji turystycznych – jej popularność jest w pełni uzasadniona, a jej piękno nadal urzeka.

Wstęp do środka katedry jest darmowy. Należy jednak przygotować się na potężne kolejki.

Opłata obejmuje ewentualne wejście na wieżę i do wnętrza krypty.

Ceny

2 € – 4 € – krypta

6,50 € – 8,50 € – wieża

Godziny otwarcia

8:00 – 18:56

Oficjalna strona

 

 

 

Jeśli jedziesz niebawem do Paryża, koniecznie zajrzyj na stronę Paris City Pass. W ofercie karta upoważniająca na wejście do Luwru z pominięciem kolejek, przejazdy metrem i transport lotniska. Oprócz tego: 20% zniżki na wstęp do znanych miejsc w Paryżu.