co zobaczyć w Paryżu

Co zwiedzić w Paryżu? Wieża Eiffla, Luwr czy Katedra Notre Dame nie bez powodu stanowią największe atrakcje Paryża! Sprawdź ceny biletów, godziny otwarcia, dojazd, pobliskie hotele.

Główny problem w zwiedzaniu Paryża stanowią ograniczenia czasowe. Stolica Francji jest tak ogromna i oferuje tak wiele atrakcji, że z pewnością zabraknie Wam czasu na zobaczenie wszystkich miejsc, wartych uwagi. Należy więc ustanowić pewne priorytety w zwiedzaniu. Jeśli zastanawiasz się, co zobaczyć w Paryżu, proponuję rozpocząć zwiedzanie tego przepięknego miasta od takich klasyków, jak Wieża Eiffla, Luwr i Katedra Notre-Dame. Te sztandarowe, monumentalne budowle przewijają się jako największe atrakcje Paryża w niemalże każdym przewodniku. I nie bez powodu! Z jednej strony ze względu na swoją sławę stanowią swoiste symbole miasta, a z drugiej strony są naprawdę intrygującymi obiektami architektonicznymi, których nie można pominąć podczas zwiedzania Paryża. Zyskały sobie popularność dzięki swojemu nieprzemijającemu pięknu.

Jeśli odpowiemy sobie na pytanie „Co zwiedzić w Paryżu?”, wybierając te największe atrakcje stolicy Francji, oczywiście narazimy się trochę na obcowanie z tłumami innych turystów. Czasem kolejki do Luwru czy Wieży Eiffla dłużą się niemiłosiernie! Ale czy nie byłoby Wam żal zawitać w Paryżu, nie mogąc osobiście doświadczyć piękna tych zabytków? Niewątpliwie charakteryzuje je osobliwy urok, który pomimo natłoku turystów, nadal może poruszyć. I dlatego warto do nich zawitać chociaż raz w życiu! Odkryj zatem największe atrakcje Paryża, poznaj ich historię, dowiedz się, jak najłatwiej do nich dotrzeć, ile kosztują bilety wstępu i jakie są godziny otwarcia tych obiektów. Przygotowałam też kilka przydatnych tricków na oszczędzenie czasu i pieniędzy 😉 Zapraszam do lektury!

atrakcje Paryża Francja

 

 

CO ZWIEDZIĆ W PARYŻU – WIEŻA EIFFELA

Prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna budowla na świecie, a współcześnie symbol Paryża. Współcześnie, ponieważ nie jest aż tak archaicznym obiektem – została wybudowana w 1889 roku na podstawie projektu Gustave’a Eiffela. Pojawiwszy się w krajobrazie XIX-wiecznego Paryża, wzbudzała spore kontrowersje. Mimo, że Art Nouveau przeżywało akurat swój największy rozkwit, to celowało jedynie w metalowe zdobienia, nie całkowicie stalowe konstrukcje. Wielu mieszkańców Paryża nie akceptowało tak radykalnej zmiany w pejzażu miejskim. Należy jednak pamiętać, że pod względem stylu architektonicznego, Wieża Eiffela zalicza się do eklektyzmu.

Sama nie potrafię obiektywnie jej ocenić. Zwiedzając Paryż, cieszyłam się, gdy widziałam Wieżę Eiffela choć z oddali. Patrzyłam na nią przez pryzmat wszystkich zdjęć i filmów, w których Wieża Eiffela była zawsze tym elementem symbolizującym Paryż i jedną z największych atrakcji Paryża. Na pewno przechodząc tuż u podnóża Wieży, czuje się jej ogrom, a podziwiając z oddali, doznaje się tego utwierdzenia, że tak, oto jesteśmy w stolicy Francji! Ale czy Wieża Eiffela jest piękna sama w sobie? Na to pytanie nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć. Jest wyjątkowa, inna i przez to interesująca, ale czy ładna – to musi ustalić każdy indywidualnie. Polecam natomiast podziwiać ją jako nieodłączny element paryskiego krajobrazu.

Skąd najładniej prezentuje się Wieża Eiffla i gdzie można zrobić najciekawsze pamiątkowe zdjęcie z podróży do Paryża? 😉

 • schody Palais de Chaillot, koło przystanku metro Trocadero
 • idąc w kierunku Wieży Eiffela od Trocadero, przy pobliskiej karuzeli
 • ulica rue de l’Université
 • nad brzegiem Sekwany
 • Pola Marsowe
 • dach galerii handlowej Printemps
 • Łuk Triumfalny
 • wieża Tour Montparnasse (chyba najlepszy punkt widokowy na panoramę miasta z Wieżą Eiffela)
 • może mniej pamiątkowo, ale bardzo artystycznie i fotogenicznie – cmentarz Passy

 

Paryż Wieża Eiffela

Paryż wieża Eiffela rue de universite

 

JAK DOJECHAĆ DO WIEŻY EIFFELA?

METRO

Od strony Pól Marsowych:

 • stacja metro École Militaire, linia 8
 • stacja metro Dupleix lub Bir Hakeim, linia 6
 • stacja metro la Motte-Picquet – Grenelle, linie 6, 8, 10

Od strony Palais Chaillot: stacja metro Trocadero, linie 6, 9

 

RER

Stacja Champ de Marc – Tour Eiffel, linia RER C

atrakcje Paryża

Wieża Eiffela

 

INNE PRZYDATNE INFORMACJE DOTYCZĄCE ZWIEDZANIA WIEŻY EIFFELA

Informacje aktualne na dzień 3 grudnia 2018.

Godziny otwarcia

9:00 – 00:45 – w sezonie letnim (21 czerwca – 2 września)

9:30 – 23:45 (ostatnie wejście o 23:00) – poza sezonem letnim

 

Ceny za wjazd widną na ostatni poziom

Dorośli: 25,00 €

Osoby w wieku 12 – 24 lata: 12,50 €

Dzieci w wieku 4 – 11 lat: 6,30 €

Dzieci do lat 4: wstęp darmowy

 

Ceny za wejście schodami do 2. piętra i wjazd windą od 2. piętra na ostatni poziom

Dorośli: 19,00 €

Osoby w wieku 12 – 24 lata: 9,50 €

Dzieci w wieku 4 – 11 lat: 4,80 €

Dzieci do lat 4: wstęp darmowy

 

Bilety należy rezerwować on-line przez oficjalną stronę.

 

SZUKASZ NOCLEGÓW W OKOLICY WIEŻY EIFFELA?

 1. Najniższa cena w tej okolicy – Hotel Eiffel Rive Gauche – 193 zł za osobę za noc poza sezonem, współdzielona łazienka
 2. Wyższy standard niewiele drożej – Residence Champ de Mars – 230 zł za osobę za noc poza sezonem
 3. Piękny wystrój – Hotel du Champ de Marc – ok. 300 zł za osobę za noc poza sezonem

co zobaczyć w Paryżu

 

 

CO ZWIEDZIĆ W PARYŻU – LUWR

Jedno z największych i najsłynniejszych muzeów na świecie o pokaźnej kolekcji dzieł z różnych zakątków globu. Do najsłynniejszych pozycji należą niewątpliwie „Mona Lisa” Leonarda da Vinci oraz rzeźba Wenus z Milo z II w. p.n.e. Liczba zbiorów i powierzchnia samego Luwru są tak ogromne, że jeden dzień zdecydowanie nie wystarczy, by zobaczyć wszystkie pozycje. Warto więc zapoznać się wcześniej ze spisem zgromadzonych dzieł oraz z planem budynku, by możliwie efektywnie wykorzystać wizytę w muzeum. Jeśli idzie zaś o sam gmach Luwru – został wybudowany w 1190 roku za rozkazem Filipa Augusta. W XIV wieku stał się siedzibą królewską, a w XVI wieku został przekształcony w renesansowy pałac. Jako muzeum zaczął funkcjonować za czasów Napoleona i nieprzerwanie pełni tę funkcję do dziś. Luwr jest również interesujący pod względem architektonicznym, a na jego dziedzińcu znajdziemy słynną szklaną piramidę. Ponadto, w pobliżu gmachu rozpościerają się malownicze ogrody Tuileries, z Wieżą Eiffela w tle.

Francja Paryż Luwr

 

 

JAK DOJECHAĆ DO LUWRU?

METRO

Stacja metro Palais Royal Musée du Louvre – linie 1, 7

 

AUTOBUS 

Przystanek Palais Royal Musée du Louvre – linia 48

Przystanek Saint-Honore – Valois – linie 21, 81

Przystanek Louvre – Rivoli – linie 21, 67, 69, 72, 74, 81, 85, N15, N16

Paryż Luwr

Luwr Paryż

 

INNE PRZYDATNE INFORMACJE DOTYCZĄCE ZWIEDZANIA LUWRU

Godziny otwarcia

od 9:00 do 18:00

w środy i piątki czynne do 21:45

Muzeum jest czynne codziennie z wyjątkiem wtorków

 

Ceny

15 € – bilet zakupiony w kasie na miejscu

17 € – bilet zakupiony on-line

Darmowy wstęp w pierwszą niedzielę każdego miesiąca między 18:00 a 21:45.

Darmowy wstęp dla osób do 18 roku życia, oraz dla obywateli Europejskiej Strefy Ekonomicznej do 25 roku życia

Bilety można zarezerwować on-line na oficjalnej stronie. Kupując bilet on-line zyskujemy szansę na wejście do Luwru w czasie krótszym niż 30 min.

Informacje aktualne na dzień 3 grudnia 2018.

SZUKASZ NOCLEGÓW W OKOLICY LUWRU?

 1. Opcja budżetowa – Appi Hotel – ok. 130zł za osobę za noc poza sezonem; blisko Les Halles, Pompidou i Luwru. niestety trochę ciasno
 2. Dużo lepszy standard, ale i odpowiednio drożej – Timhotel Le Louvre – ok. 280 zł za osobę za noc poza szczytem sezonu, ze śniadaniem – 325 zł
 3. Apartament 3-osobowy – Villa du Louvre – 255 zł za osobę za noc poza sezonem; piękny, choć o niewielkiej powierzchni

 

Macaron Paryż

 

Tuileries Paryż

co zwiedzić w Paryżu

 

CO ZWIEDZIĆ W PARYŻU – KATEDRA NOTRE-DAME

Słynna katedra Paryża, która zyskała sobie międzynarodową popularność dzięki licznym adaptacjom powieści Victora Hugo „Dzwonnik z Notre-Dame”. Ta budowla sakralna mieści się w samym sercu miasta na wyspie Île de la Cité. Nie trzeba być architektem lub wielkim fanem architektury, by docenić jej ogrom i piękno. Sama nie przepadam za zwiedzaniem kościołów katolickich – chyba zbyt wiele w życiu już ich widziałam, nie robią na mnie równie wielkiego wrażenia, jak mogłyby cerkwie prawosławne czy świątynie shintoistyczne. Lecz katedra Notre-Dame, to obiekt, który potrafi wzbudzić zachwyt. Potężne, barwne rozety, galeria chimer zdobiących balustradę łączącą wieże, jeden z największych dzwonów świata oraz wspaniały portal Najświętszej Maryi Panny, to elementy katedry, obok których nie przejdziemy obojętni.

Ogromne wrażenie wywiera również czas poświęcony na wybudowanie katedry. Kamień węgielny został położony w 1163 roku, lecz budowa trwała około 170 lat! Katedra jest sztandarowym przykładem wyznaczników stylu gotyckiego – strzelistość, wkomponowanie licznych witraży oraz łuków przyporowych czy konstrukcja pięcionawowa – to tylko kilka z elementów charakterystycznych dla tego stylu, którymi ta katedra rónież może się poszczycić. Obiektywnie mogę zachęcić do odwiedzenia Notre-Dame – na pewno nie należy do grona przereklamowanych atrakcji turystycznych – jej popularność jest w pełni uzasadniona, a jej piękno nadal urzeka.

Notre Dame Paryż

Notre Dame Paryż

 

JAK DOJECHAĆ DO KATEDRY NOTRE-DAME

METRO

Stacja metro Cité – linia 4

Stacja metro Châtelet – linie 1, 4, 7, 11, 14

 

RER

Stacja Saint-Michel – Notre-Dame – linie RER B, RER C

 

INNE PRZYDATNE INFORMACJE DOTYCZĄCE ZWIEDZANIA KATEDRY NOTRE-DAME

Informacje aktualne na dzień 3 grudnia 2018.

Wstęp do środka katedry jest darmowy. Należy jednak przygotować się na potężne kolejki.

Dodatkowa opłata obejmuje ewentualne wejście na wieżę i do wnętrza krypty.

 

Godziny otwarcia

7:45 – 18:45

w soboty do 19:15

Darmowe zwiedzanie katedry z przewodnikiem anglojęzycznym w środy i czwartki o 14:00 i w soboty o 14:30.

 

Msza

Codziennie 8:00 – 8:30, 9:00 – 9:30, 12:00 – 12:30, 18:15 – 18:45

 

Oficjalna strona

Francja Paryż Katedra Notre-Dame

 

Ceny

 

Krypta: 

Dorośli – 8 €

Zniżka dla osób do 26. roku życia – 6€

Wstęp darmowy dla dzieci i młodzieży do lat 17.

Więcej na stronie

 

Wieże:

dorośli – 10 €

osoby spoza UE do 26. roku życia – 8 €

Wstęp darmowy dla dzieci i młodzieży do lat 18 oraz dla mieszkańców UE do 25. roku życia

Obowiązkowa rezerwacja godziny zwiedzania (na miejscu lub poprzez darmową aplikację JeFile)

Więcej na stronie

SZUKASZ NOCLEGÓW W OKOLICY KATEDRY NOTRE-DAME?

Najściślejsze centrum miasta, więc ciężko o budżetowy nocleg. Niemniej, mam kilka fajnych propozycji:

 1. Apartament4-osobowy Our Lady Cathedral – przy 4 osobach cena poza szczytem sezonu wychodzi ok. 280zł na osobę za noc; bardzo estetyczny wystrój i przede wszystkim genialna lokalizacja – na samej wyspie Ile de la Cité, skąd na piechote można zwiedzić Katedrę, kaplicę Sainte Chapelle, Luwr, Pompidou, a po drugiej stronie rzeki – Dzielnicę Łacińską
 2. Apartament 2-osobowy Bijou Saint Louis – cena poza sezonem to ok. 270 zł za osobę za noc; lokalizacja na pobliskiej wyspie Ile Saint Louis i przepiękny wystrój
 3. Po tańsze opcje trzeba ruszyć poza te dwie wyspy, np. do Dzielnicy Łacińskiej – Hotel le Petit Trianon– 160 zł za noc za osobę poza sezonem; skromnie, ale nadal bardzo blisko do wielu miejsc na piechotę;
 4. Alternatywnie w podobnej lokalizacji – Hotel Marignan – 220 zł za osobę za noc poza sezonem, śniadanie w cenie; zdecydowanie estetyczniej, niż w przypadku pozycji nr. 3
Zobacz kolejną część artykułu poświęconą największym atrakcjom Paryża. Gorąco polecam również wybrać się na Montmartre – to moja ulubiona dzielnica Paryża. Więcej w tym artykule.

Katedra Notre Dame

Francja Katedra Notre-Dame