Takayama – przepiękne miasto w Japonii słynące z zabytkowych uliczek z epoki Edo i święta Takayama Matsuri. Sprawdź atrakcje Takayamy, dojazd i restauracje!
Podróżując po Japonii, dążę do odkrywania przede wszystkim zabytkowych i klimatycznych miasteczek i wiosek. Zawsze fascynowało mnie japońskie dziedzictwo kulturowe i perfekcjonizm mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. I niewątpliwie Takayama idealnie wpisuje się w moje wyobrażenie tradycyjnego miasta japońskiego, którego mieszkańcy kultywują od pokoleń pewne zwyczaje i nabożnie dbają o estetykę. Zawitałam do Takayamy w październiku, podczas kilkudniowej podróży po regionie Hida-Takayama (zwiedziliśmy jeszcze wówczas Gero, Hida-Furukawa i słynną wioskę Shirakawa-go). Od tej pory miasto trafiło do czołówki moich ulubionych atrakcji w całej Japonii i gorąco zachęcam Was, byście uwzględnili je również na swojej przyszłej trasie zwiedzania! Zapraszam do mojej listy atrakcji Takayamy!
TAKAYAMA – POŁOŻENIE I DOJAZD
Takayama jest usytuowana w otoczeniu gór o wysokości do 3000 m, w prefekturze Gifu, na głównej wyspie Honsiu i niemalże w centrum Japonii. Najbliższe lotnisko to Chubu w Nagoi. Dojazd pociągiem ekspresowym Maitetsu z lotniska do dworca głównego w Nagoi zajmuje ok. 1h. Następnie podróż należy kontynuować pociągiem Takayama Main Line (ok. 2h 20 min). Aby dostać się do Takayamy z innych większych miast, należy najpierw dotrzeć do Nagoi – przejazd shinkansenem z Tokio to 1h 40 min, a z Osaki – 50 min.
GDZIE NOCOWAĆ W TAKAYAMIE?
Polecam przepiękny, minimalistyczny hotel Wood o wysmakowanym wystroju wnętrz, w którym mieliśmy okazję zatrzymać się na jedną noc. W hotelu są serwowane tradycyjne śniadania japońskie wraz z bufetem w stylu kontynentalnym. Na szczególną uwagę zasługują również meble wykorzystane w wyposażeniu jadalni i pokoi – to lokalna marka HIDA. Ponadto w hotelu do dyspozycji gości udostępniono onsen. Natomiast największe wrażenie zrobił na mnie pokój zen, w którym odbywa się tradycyjna japońska ceremonia parzenia herbaty. Zresztą cała estetyka hotelu jest zgodny z filozofią zen i ma umożliwić gościom prawdziwy relaks.
HOTEL WOOD
Adres: 80-2, Kamininomachi, Takayama, Gifu 506-0845
TAKAYAMA – ATRAKCJE
1. ATRAKCJE TAKAYAMY – STARE MIASTO (FURUI-MACHI-NAMI)
Najbardziej rozpoznawalną atrakcją Takayamy jest stare miasto, a w szczególności – uliczka Sannomachi. W czasach epoki Edo (1603–1868), miasto podlegało pod szogunat Tokugawy i właśnie z tego okresu pochodzą zabytkowe, drewniane budynki wzdłuż uliczki Sannomachi. Znajdziecie tam tradycyjne warzelnie sake, urocze sklepiki i klimatyczne restauracje. A wszystko pięknie przystrojone, z niesamowitym wyczuciem estetyki. Sannomachi to zdecydowanie najbardziej zatłoczone miejsce w Takayamie. Jednak jeśli chcecie uniknąć widoku innych turystów, wystarczy, że pojawicie się tutaj wcześnie rano – do godz. 10 (od 9:00 otwarcie pierwszych sklepów). Dalej warto przespacerować się wzdłuż rzeki Miyagawa i zobaczyć czerwony most Nakabashi. W tej okolicy można się również udać się na przejazd tradycyjną japońską rikszą!
Punkt postojowy riksiarzy: nieopodal parku Nakabashi i porannego targu Jinyamae
Cena:
15 min: 4,000 JPY
30 min: 7,000 JPY
60 min: 14,000 JPY
2. ATRAKCJE TAKAYAMY – ŚWIĄTYNIA KOKUBUNJI
Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć w Takayamie, jest buddyjska świątynia Kokubunji. Znajduje się tu piękną drewnianą pagodą i ogromne 1200-letnie drzewo ginko (ponoć szczególnie piękne, gdy przybiera jesienną, żółtawą barwę w listopadzie). Ponadto właśnie przy tej świątyni zawieszane są tradycyjne laleczki sarubobo, które stanowią swoisty symbol Takayamy. Sarubobo pełnią formę amuletu i tradycyjnie były przekazywane wnuczkom przez ich babcie – miały przynosić m.in. szczęście w małżeństwie. Obecnie najbardziej popularne są czerwone sarubobo – właśnie te przynoszące szczęście w małżeństwie, ale i płodność i łatwy poród. Znajdziemy również żółte sarubobo – na szczęście z pieniędzmi, różowe – na szczęście w miłości i wiele innych.
ŚWIĄTYNIA KOKUBUNJI
Adres: 1-83 Souwamachi, Takayama City
3. SHINTOISTYCZNY CHRAM HIGASHIYAMA HAKUSAN
Kolejnym nietuzinkowym miejscem wartym zobaczenia w Takayamie jest shintoistyczny chram Higashiyama Hakusan. Świątynia leży na skraju lasu, znjaduje się tam również cmentarz i w całej okolicy panuje spokojna atmosfera skłaniająca do zadumy. Wważam, że to interesujące miejsce dla fotografów ze względu na bramę tori wkomponowaną pośród drzew.
HIGASHIYAMA HAKUSAN
Adres: 1 Chome-1-74 Wakatatsumachi,
Takayama-shi,
Gifu-ken 506-0854
4. PORANNY TARG PRZY RZECE MIYAGAWA
Następną atrakcją Takayamy, którą koniecznie należy zobaczyć, jest poranny targ przy rzecz Miyagawa. Znajdziecie tam do 350 straganów i sklepików z kwiatami, żywnością, ale i przekąkami przygotowywanymi na Waszych oczach – np. słynne takoyaki czy dango. Uwielbiam targi w Azji. Oczywiście w Japonii wszystko wygląda bardzo estetycznie i przebiega zgodnie z wytyczonym porządkiem, jednak nawet tutaj doświadczycie tego przyjemnego gwaru i poobserwujecie codzienne życie mieszkańców.
PORANNY TARG PRZY RZECE MIYAGAWA
Adres: Shimosannomachi, Takayama, Gifu 506-0841
Pomiędzy mostami Kaji bashi i Yayoi bashi
Godziny otwarcia: od 7:00 lub 8:00 do południa
5. WARSZTATY KULINARNE W GREEN COOKING STUDIO
Jedną z moich absolutnie ulubionych atrakcji Takayamy był udział w warsztatach kulinarnych w Green Cooking Studio. Uważam, że nauka gotownia tradycyjnych dań konkretnego kraju jest swoistym zanurzeniem w jego kulturze. Z jednej strony możemy poznać przepisy, ale z drugiej strony również lokalne przyprawy, techniki kulinarne czy nawet cały sprzęt – garnki, unikalne patelnie, sztućce itp. W czasie naszych warsztatów w Green Cooking Studio uczyliśmy się przygotowywać zupę miso, omlet ze słodkim winem mirin, przepiękne sushi z wizerunkiem kwiatu wiśni i pierożki gyoza. Uwielbiam takie aktywności i gorąco Was zachęcam do umówienia wizyty w Green Cooking Studio. Jedna z organizatorek posługuje się angielskim na rewelacyjnym poziomie, więc z łatwością przyswoicie wszystkie tajniki japońskiej kuchni!
GREEN COOKING STUDIO
Adres: 78 Shimosannomachi, Takayama, Gifu 506-0841
Nr. tel. +81 577-32-9263
6. ŚWIĄTYNIA SAKURAYAMA HACHIMANGU I MUZEUM YATAI KAIKEN
Takayama jest znana w całej Japonii z wybitnego rzemiosła artystycznego i wyrobów drewnianych. Już 1300 lat temu region Hida został zwolniony z pewnych podatków właśnie dlatego, że od tutejszych rzemieślników oczekiwano, by w zamian wykonywali prace w drewnie. Niewątpliwie zwieńczeniem tych słynnych umiejętności są bogato zdobione platformy yatai, wykorzystywane w czasie święta Takayama Matsuri. Festiwal ma miejsce dwa razy w roku: 14-15 kwietnia i 9-10 października i zyskał sobie miano jednego z trzech najpiękniejszych festiwali w Japonii. Pozostałą część roku platformy można podziwiać na wystawie Yatai Kaiken tuż obok świątyni Sakurayama Hachimangu. Co więcej, w Takayamie jest zlokalizowany jedyny zakład rzemieślniczy w Japonii, który prowadzi renowacje drewnianych platform yatai. Nie tylko tych pochodzących z Takayamy, ale i z innych japońskich miast. Miałam okazję przyjrzeć się osobiście pracy rzemieślnika odnawiającego pewien yatai i byłam pod wrażenie detali, które tworzył w drewnie.
A tuż przed samą świątynią Sakurayama Hachimangu trafiliśmy na wystawę chryzantem w formie bonsai. Większość kwiatów nie była jeszcze rozwinięta, ponieważ kulminacja kwitnienia miała przypadać za kilka dni. Pomimo tego byliśmy zachwyceni kompozycjami kwiatowymi – Japończycy są prawdziwymi pasjonatami i perfekcjonistami w wielu dziedzinach!
SAKURAYAMA HACHIMANGU
Adres: 178 Sakuramachi, Takayama, Gifu 506-0858
YATAI KAIKEN
Godziny otwarcia: 9:00 – 17:00
7. ATRAKCJE TAKAYAMY – TAKAYAMA JINYA
Kolejną znaną atrakcją Takayamy jest zabytkowy budynek rządowy z okresu Edo, zwany Takayama Jinya. W czasach feudalnych w Japonii znajdowało się ponad 60 podobnych budynków, jednak ten w Takayamie zachował się jako jedyny. W obecnym budynku mieszczą się dawne kwatery mieszkalne i pomieszczenie dawniej pełniące funkcję magazynu, w którym przechowywano ryż (jako formę daniny). Ostatecznie Takayama Jinya to niewątpliwie interesujący obiekt z tradycyjnym wnętrzem (maty tatami, papierowe panele) i pięknie wyeksponowany ogród japoński.
8. ATRAKCJE TAKAYAMY – PORANNY TARG NA TAKAYAMA JINYAMAE
A na placu przed głównym wejściem do budynku Takayama Jinya codziennie rano rozkładają swoje stragany lokalni rolnicy sprzedający warzywa, owoce, tradycyjne pikle i kiszonki. Tradycja porannego targu właśnie w tej części miasta liczy aż 300 lat. Właśnie w tym miejscu swoje stoiska rozstawiali hodowcy jedwabników, którzy sprzedawali początkowo liście morwy.
9. ATRAKCJE TAKAYAMY – RYSUNKI HIDA-EMA W IKEMOTOYA
Jeśli poszukujecie tradycyjnego obrazu Japonii z ludźmi kultywującymi zwyczaje od wielu pokoleń, to Ikemotoya powinna znaleźć się na Waszej trasie! To niepozorny sklepik i pracownia malarska, w której można zakupić Hida-Ema, czyli tradycyjny rysunek z regionu Hida, przedstawiający konia. Dawniej w tym regionie uważano konie za bóstwa chroniące ludzi. Ponadto jeszcze do 1920 roku, okoliczni mieszkańcy udawali się ze swoimi końmi i krowami do świątyni Matsukura Kannondo po błogosławieństwo (niektórzy również by przekazać je dla świątyni). Po 1920 zwyczaj został całkowicie zastąpiony pielgrzymką z obrazem konia. I od tej pory tradycja Hida-Ema wciąż pozostaje silnie kultywowana pośród mieszkańców regionu. Panuje przekonanie, że po otrzymaniu w świątyni czerwonego odcisku pieczęci na rysunku i zawieszeniu obrazu przy wejściu do domu, jego mieszkańcy i goście będą doświadczać szczęścia cały rok. Właściciel sklepu Koji Ikemoto od lat stosuje tę samą starą technikę malowania swoich Ema.
IKEMOTOYA
Adres: 1-47 Hachikenmachi, Takayama, Gifu
Godziny: 8:00 – 19:00, nieczynne w piątki
10. DREWNIANE MEBLE HIDA I MUZEUM HIDA
Skoro rzemiosło artystyczne i wyroby drewniane rozsławiły region Hida na całą Japonię, naturalną koleją rzeczy jest zatem rozwój produkcji drewnianych mebli o wysmakowanym designie. Na terenie Takayamy mieści się fabryka mebli Hida Sangyo, gdzie produkuje się meble dla klientów z całego świata, rozkochanych w japońskiej estetyce i zaawansowanym rzemiośle. Na szczególną uwagę zasługują wypracowane tu techniki naginania i kompresowania drewna. Dzięki nim rzemieślnicy z Takayamy opanowali sztukę wykonywania trwałych mebli z drzewa cedrowego. Natomiast jeśli chcielibyście przyjrzeć się bliżej meblom marki Hida i poznać ewolucje kluczowych modeli, koniecznie udajcie się do Hida Earth Wisdom Center. Właśnie tam mieści się Muzeum Hida i swoisty showroom mebli. A tuż przy wejściu jeszcze jedno dzieło sztuki wykonane przez miejscowych rzemieślników – zegar zrobiony całkowicie z drewna!
HIDA EARTH WISDOM CENTER
Adres: 900-1 Chishimamachi, Takayama, Gifu 506-0032
Godziny otwarcia: 10:00 – 18:00
RESTAURACJE W TAKAYAMIE
Tradycyjna kuchnia japońska sama w sobie stanowi odrębną atrakcję. I tak też wyczekiwaliśmy każdego kolejnego posiłku w czasie naszego pobytu w Takayamie. Oprócz wspomnianego wcześniej Green Cooking Studio, zachwyciło mnie również jedzenie w restauracji Ebisu. Restauracja jest zlokalizowana przy zabytkowej uliczce Sannomachi i słynie z dań na bazie makaronu soba. Powstała w 1898 roku i jej właściciel codziennie rano przygotowuje własnoręcznie świeży makaron, wykorzystując tę samą technikę stosowaną od 4 pokoleń i od ponad 100 lat! Uwielbiam makaron soba i tutejsze danie ten zaru soba mnie zachwyciło!
EBISU SOBAYA
Adres: 46 Kamininomachi, Takayama, Gifu 506-0845
Kolejną restauracją w Takayamie wartą polecenia jest Kyōya, gdzie jedliśmy yakinikku, czyli grillowane mięso oraz mnóstwo innych przystawek. Sama forma podania dania stanowi ogromną atrakcję. To właśnie jedna z tych restauracji z wbudowaną w stół patelnią teppan, na której każdy z gości może sam zgrillować swoje warzywa i mięso. I uwaga, tutaj największy hit regionu – wołowina Hida wagyu. Czyli słynna marmurkowa wołowina nagradzana na licznych olimpiadach za swoją wysoką jakość.
KYŌYA
Adres: 1 Chome-77 Oshinmachi, Takayama, Gifu 506-0851
Godziny otwarcia: 11:00 – 20:30, zamknięte we wtorki
Bardzo się rozmarzyłam, pisząc ten artykuł w czasach pandemii i zamkniętych granic. Mam nadzieję, że liczba zachorowań zacznie wkrótce maleć i turystyka powróci do takiej formy, w jakiej ją znamy, jeszcze przed końcem roku! Chętnie powróciłabym wówczas w te strony i ponownie odkrywała Japonię. A jeśli Kraj Kwitnącej Wiśni jest również na Twojej liście wymarzonych destynacji, zapraszam do artykułu o mojej pierwszej podróży z pełną trasą zwiedzania Japonii.
Artykuł powstał w ramach współpracy z biurem turystyki regionu Hida-Takayama. Moje opinie pozostają subiektywne.
Jeśli podoba Ci się mój blog podróżniczy, zachęcam również do sprawdzenia moich profili na Instagramie i na Facebooku. Znajdziesz tam jeszcze więcej zdjęć podróżniczych! A jeśli marzy Ci się podróż do Japonii, zobacz mój artykuł o przygotowaniu podróży do Japonii.
Zazdroszczę, taki wyjazd to chyba dopiero najwcześniej za rok będzie możliwy 🙁 miejmy nadzieję, że chociaż w zimie już będzie można gdzieś latać po europie.
Dzięki 😉 Kurczę, ja mam nadzieję, że najpóźniej we wrześniu otworzą granice i uruchomią loty chociaż po samej Unii. Marzyła mi się Islandia. Japonia raczej też szybko uruchomi wtedy połączenia dla turystów 😉
Egzotyczne i niesamowite miejsce. Kultura tak odległa i ponadczasowa.
Taka prawdziwa Japonia, jak z filmów 🙂 Coś niesamowitego i pięknego 🙂
Mnóstwo, naprawdę mnóstwo, fantastycznych wrażeń, które w formie wspomnień pozostają z nami do końca życia. 🙂
Przepiękne zdjęcia i bardzo inspirujący blog! Będę wracać bo marzę o Japonii 🙂
Dziękuję serdecznie! Miło przeczytać taki komentarz od kogoś, kto marzy o Japonii 😉 Sama przed moją pierwszą podróżą przejrzałam mnóstwo blogów i stron o Japonii 😉
Takayama – brzmi jak kompleks jaskiń 😉 Pozdrawiam zazdroszcząc!