Gaya Island Resort, hotel na Borneo, Malezja

W czasach studenckich nocowałam często przez Couchsurfing i w hostelach w pokojach wieloosobowych – były to najbardziej budżetowe opcje, a zarazem umożliwiały poznanie wielu ciekawych ludzi. Gdy zaczęłam pracę na pełny etat i oznaczało to dla mnie mniej dni urlopowych w skali roku, ważniejsza stała się wygoda i szansa na realny odpoczynek w czasie wyjazdu. Zaczęłam więc częściej nocować w hotelach lub w hostelach w pokojach prywatnych. Z czasem odkryłam również Airbnb i odpłatne noclegi u prywatnych osób. W tym artykule chciałabym zatem podzielić się z Tobą wiedzą na temat szukania tanich noclegów (i mam tu na myśli tanich bezwzględnie, jak i tanich w swojej klasie), którą zdobyłam na przestrzeni tych wszystkich lat podróżowania 😉 Najpierw skupię się na dokładnym opisie dokonywania rezerwacji na stronie Booking – jak używać filtrów i porządkowania wyników, jak uniknąć płatności kartą kredytową, jak skorzystać ze zniżek. Natomiast w kolejnych artykułach opiszę, jak korzystać z innych znanych portali.

 

 

SZUKANIE NOCLEGÓW NA BOOKING

Booking.com oferuje różne typy noclegów. Jest przede wszystkim utożsamiany z szeroką ofertą hoteli – od małych, budżetowych hoteli, po hotele butikowe czy bardzo luksusowe. Ale znajdziemy tu również oferty hosteli, kwater prywatnych, apartamentów, domów wakacyjnych itp. Sama miałam okazję nocować w prywatnych kwaterach przy pośrednictwie strony np. w Chorwacji, Czarnogórze czy Bośni. Booking jest zatem portalem pośredniczącym, zrzeszającym obiekty oferujące noclegi na całym świecie i działa na zasadzie wyszukiwarki.

Korzystałam z Booking dziesiątki razy i nigdy nie spotkała mnie żadna nieprzyjemna niespodzianka. Wszystko działało poprawnie, nawet przy rezerwacji noclegu w tym samym dniu albo gdy stawialiśmy się w hotelu w godzinach nocnych z powodu opóźnienia naszego transportu. Istnieje wiele innych serwisów pośredniczących przy rezerwacji noclegów, natomiast Booking sprawdziłam już wielokrotnie i dlatego polecam go jako wiarygodnego pośrednika.

  • Największe przeceny są dostępne dla zupełnie nowych obiektów, które nie mają jeszcze wielu recenzji.
  • Zarejestrowani użytkownicy czasami otrzymują korzystniejsze ceny na dany nocleg. Osoby, które są zarejestrowane i dokonują regularnych rezerwacji, stają się członkami programu Genius. Oferuje on zniżkę -10% w wybranych obiektach.
  • Oferty promocyjne pojawiają się często za zasadzie first minute lub last minute.
  • Cała reszta funkcjonuje na ogólnych zasadach branży turystycznej – cena jest zależna od sezonu i obłożenia.

Hotel Gaya Island Resort, strefa SPA. Kota Kinabalu, Malezja

JAK UŻYWAĆ WYSZUKIWARKI BOOKING?

 

1.UKŁAD STRONY GŁÓWNEJ

Najpierw wejdź na stronę Booking.com. Po lewej stronie znajdziesz wyszukiwarkę, po prawej stronie i poniżej – miasta z Twojej okolicy, w których możesz wyszukać noclegi (lub miasta, w których dotychczas szukałeś noclegów na Booking), a w górnym pasku – skrzynka odbiorcza i skrót do Twojego profilu (jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem) oraz 2 ważne przyciski: wybór języka i waluty. Polecam używać waluty kraju docelowego – wówczas widzimy rzeczywistą cenę, niezależną od kursu z danego dnia.

 

2. WPROWADZANIE DANYCH WYSZUKIWANIA

W polu wyszukiwarki wpisz miejsce, do którego wyjeżdżasz i w którym poszukujesz noclegu. Można wpisać nazwę miasta, nazwę obiektu lub konkretny adres. Ja zazwyczaj wyszukuję po nazwie miasta. Następnie wprowadź daty, wybierz liczbę osób do zakwaterowania, czy podróżujesz z dziećmi oraz ile pokoi Cię interesuje. Dodatkowo możesz zaznaczyć, czy wybierasz się w podróż służbową. Ta opcja pomoże w filtrowaniu wyników w taki sposób, że w pierwszej kolejności zobaczysz obiekty oferujące udogodnienia wybierane często przez osoby podróżujące służbowo – śniadanie w cenie, wifi, bezpłatny parking. Na koniec naciśnij „wyszukaj” i zostaniesz przeniesiony do strony wyników.

 

3. UKŁAD STRONY Z WYNIKAMI WYSZUKIWANIA

Na następnej stronie zobaczysz wyniki wyszukiwania. Po lewej stronie będzie widoczne okno wyszukiwarki – w każdej chwili możesz zmienić parametry wyszukiwania z tego poziomu. Poniżej jest dodatkowe okno z filtrami, które mogą pomóc w zawężeniu wyników wyszukiwania.

Znajdziesz tu m.in. kryteria dotyczące:

  • zakresu cenowego,
  • typu obiektu,
  • oceny obiektu,
  • udogodnień dostępnych na miejscu,
  • typu wyżywienia,
  • okolicy,
  • typu płatności

W górnym prawym rogu możesz znaleźć „widok mapy” – przy użyciu tego przycisku możesz przeglądać dostępne obiekty i ich ceny z poziomu mapy. Poniżej jest pasek porządkujący wyniki, np. według najniższej ceny czy najlepszych obiektów w oparciu o ocenę klientów. Po kliknięciu w trzy kropki, możesz rozwinąć menu. Jest tam inne kryterium bardzo przydatne w porządkowaniu wyników – odległość od centrum miasta.

 

W zależności od przeszukiwanej lokalizacji, możemy otrzymać sporo wyników, jak w przykładzie powyżej. Warto skorzystać wtedy z opcji filtrowania i porządkowania, by zawęzić wyniki do tych, które spełniają nasze oczekiwania. Może się również zdarzyć tak, że w okolicy nie ma zbyt wielu noclegów, jak w przykładzie poniżej. Wówczas Booking proponuje również noclegi dostępne w okolicy.

 

4. FILTROWANIE I PORZĄDKOWANIE WYNIKÓW

Gdy na stronie jest dostępnych wiele obiektów z danej okolicy, jak w przykładzie z noclegami w Warszawie, korzystam z filtrów i porządkowania.

  • Najczęściej używam filtru zakresu cenowego, np. 0 – 210zł za noc.
  • W następnej kolejności porządkuję wyniki według odległości od centrum miasta.
  • Często używam jeszcze filtru „prywatna łazienka” w sekcji „udogodnienia w pokoju”.
  • Wyjeżdżając latem do krajów bałkańskich, wybierałam dodatkowo filtr „klimatyzacja” w sekcji „udogodnienia w pokoju”.
  • Jeśli chcesz mieć śniadanie w hotelu, zaznacz również filtr „śniadanie wliczone w cenę” w sekcji „popularne filtry” lub „wyżywienie”.
  • Jeśli nie chcesz podawać danych swojej karty kredytowej, wybierz filtr „rezerwacja bez karty kredytowej”.

Tak naprawdę wybór filtrów i opcji porządkowania wyników zależy wyłącznie od Twoich własnych preferencji. Natomiast jeśli Twoim głównym kryterium jest cena, to polecam wybrać właściwy przedział cenowy, potem porządkować wyniki według odległość od centrum i dalej kierować się już oceną obiektu. Czasami warto zapłacić 10 EUR więcej za nocleg bliżej centrum i okolicznych atrakcji, niż w ostatecznym rozrachunku płacić więcej za korzystanie codziennie z transportu miejskiego. Odległość od centrum to często również kwestia bezpieczeństwa i komfortu. Np. w Paryżu niektóre z odległych dzielnic oferują tańsze zakwaterowanie, ale możesz trafić na miejsca, w których będziesz bał się wyjść po zmroku i ostatecznie przyczyni się to do mniejszego komfortu zwiedzania.

Zwróć również uwagę na podpowiedź wyszukiwarki – pojawi się po zastosowaniu filtrów. Jeśli szukasz tylko prywatnych pokoi, to kliknij w podpowiedzi „Chcę zobaczyć tylko prywatne pokoje”. W innym wypadku otrzymasz również oferty hosteli i ich noclegi w pokojach wieloosobowych.

 

5.KORZYSTANIE Z WIDOKU MAPY

Jeśli szukasz noclegu w jakimś konkretnym punkcie, warto skorzystać z wyszukiwania przy użyciu mapy. Jadąc na narty do Francji, leciałam najpierw do Paryża i stamtąd przesiadałam się na pociąg. Mój samolot lądował po południu, a pociąg odjeżdżał następnego dnia rano o 8:30 z Gare de Lyon. W takiej sytuacji zależało mi przede wszystkim na noclegu w okolicy Gare de Lyon, by uniknąć jechania rano godzinę metrem z drugiego końca Paryża.

Polecam najpierw zawęzić wyniki, nim przejdziemy jeszcze do widoku mapy. Ja zawsze wybieram najpierw filtr zakresu cenowego, by na mapie wyświetlały się tylko noclegi odpowiadające mojemu budżetowi. Dopiero potem wybieram przycisk „widok mapy” i na nim szukam interesującego mnie obiektu. W moim przykładzie będzie to Gare de Lyon. Dostępne hotele są zaznaczone na mapie niebieskim znaczkiem. Jeśli hotel nie dysponuje wolnymi miejscami, kółko w środku będzie czerwone. Po najechaniu kursorem na symbol hotelu, otrzymamy szybki podgląd na cenę noclegu i ocenę hotelu. Jeśli jesteśmy zainteresowani danym noclegiem, klikamy na symbol tego obiektu, a w nowo otwartym okienku klikamy „zarezerwuj teraz”.

6. SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE NA TEMAT OBIEKTU

Po kliknięciu w ofertę konkretnego obiektu, możemy poznać więcej szczegółów na jego temat. Polecam dokładnie przeczytać informacje dotyczące ceny i tego, co wchodzi w jej skład, a ponadto sekcję „udogodnienia” i „warto wiedzieć”. Cena dotyczy zazwyczaj całego pokoju – nie jest rozbijana na osoby. Wyjątek stanowią noclegi w hostelach w pokojach wieloosobowych – cena jest wówczas podawana w przeliczeniu na jedną osobę. Warto zwrócić uwagę, czy w cenie zawarte jest śniadanie, czy podlega dodatkowej, opcjonalnej opłacie. Oraz czy możliwe jest bezpłatne odwołanie rezerwacji – czasami oferty wymagające przedpłaty, uniemożliwiają bezpłatne odwołanie rezerwacji, ale są wówczas najtańszą dostępną opcją dla danego obiektu. Niektóre obiekty oferują również pokoje dla wielu osób, ale za niższą opłatą możesz je zarezerwować dla jednej lub dwóch osób wyłącznie. Tak jak w przykładzie poniżej – pokój jest dostępny dla 4 osób, ale dla 2 osób można go zarezerwować dużo taniej.

Booking - informacje o obiekcie

 

Gdy klikniesz w nazwę pokoju (w powyższym przykładzie będzie to „Duży apartament typu Studio – ul. Wspólna 65 m. 35”), otworzy się nowe okno ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi danego pokoju. Znajdziesz tu zdjęcia pokoju, informacje o tym, czy w pokoju znajduje się prywatna łazienka, czy pokój jest wyposażony w jakiś dodatkowy sprzęt (np. suszarka do włosów, klimatyzacja), jakie są dostępne łóżka, jaki jest metraż pokoju itp.

booking - udogodnienia w pokoju

 

Dalej znajdziesz wybrane opinie na temat obiektu oraz dostępne w nim udogodnienia. W sekcji „warto wiedzieć” możesz znaleźć kilka innych przydatnych informacji. Tutaj są zawsze podawane godziny zameldowania i wymeldowania, kwestie przedpłaty, warunków odwołania rezerwacji, dostępnych typów płatności.

Booking - warto wiedzieć. Metody płatności. Godziny zameldowania i wymeldowania

 

Booking - opinie o obiekcie

 

7. DANE KOŃCOWE I REZERWACJA NOCLEGU NA BOOKING

Rezerwacji dokonujemy, wybierając ilość interesujących nas pokoi i klikając przycisk „rezerwuj”. Zostaniemy następnie przeniesieni do strony, na której musimy podać dane personalne gości – imię i nazwisko – oraz adres e-mail osoby dokonującej rezerwacji. Jeśli rezerwacja wymaga użycia karty kredytowej lub debetowej (ponoć obie są akceptowane przez Booking – sama korzystałam dotychczas tylko z kredytowej), będziemy musieli podać jej numer na tym etapie. Jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem, po zalogowaniu do systemu możesz użyć zapisanych już wcześniej danych.

Jak w praktyce wygląda użycie karty kredytowej/debetowej na Booking?

  • Jeśli rezerwacja nie wymaga przedpłaty i odwołanie rezerwacji jest bezpłatne, nic nie powinno zostać pobrane z naszej karty. Płatności dokonamy na miejscu, podczas zameldowania.
  • Jeśli korzystasz z oferty bezzwrotnej, oznacza to, że przedpłata w postaci całego kosztu noclegu jest wymagana i hotel pobierze należną kwotę z Twojej karty.

Zarezerwowałam kiedyś hotel z opcją bezpłatnego odwołania rezerwacji na prawdopodobnie dzień przed przyjazdem. Dane karty kredytowej były wymagane do dokonania rezerwacji. Niestety transport się opóźnił i przyjechaliśmy do hotelu późnym wieczorem – później niż to zastrzegliśmy, dokonując rezerwacji. Właściciel pobrał już z karty należną kwotę, ponieważ myślał, że nie stawimy się w hotelu. Ostatecznie nie było problemu z naszym zakwaterowaniem – płatność po prostu została pobrana przez system, a nierozliczona gotówkowo na miejscu, jak początkowo to sobie wyobrażaliśmy.

Booking - dane do rezerwacji

 

Na tym etapie możemy również zaznaczyć planowaną godzinę przyjazdu. Polecam uzupełniać tę sekcję szczególnie w przypadku planowanych wczesnych lub późnych godzin zameldowania. Warto zwrócić wcześniej uwagę na sekcję „ważne informacje” (pod „warto wiedzieć) na poziomie strony obiektu. Możemy tam znaleźć informację, że w danym obiekcie zameldowanie po 22:00 jest dodatkowo płatne. Nie miałam jeszcze takiej sytuacji, ale widziałam takie obiekty na stronie Booking. Wysokość dodatkowej opłaty nie była nigdy wprost podawana na stronie.

Booking - późna godzina zameldowania za dodatkową opłatą

 

 

8. POTWIERDZENIE DOKONANIA REZERWACJI NA BOOKING

Zawsze podczas dokonywania rezerwacji na Booking musimy podać swój adres e-mail. A zatem zawsze powinniśmy na niego otrzymać potwierdzenie dokonania rezerwacji. Warto wydrukować potwierdzenie lub pobrać aplikację Booking na telefon i mieć potwierdzenie w telefonie, podczas zameldowania. W praktyce byłam poproszona o potwierdzenie może tylko kilka razy. Zazwyczaj hotele mają informację o dokonanej rezerwacji w swoim hotelu i proszą jedynie o dokument tożsamości wymagany do zameldowania.

 

 

OFERTY I ZNIŻKI NA BOOKING

Tak naprawdę istnieją dwa sposoby, by wyszukiwać wyłącznie oferty w obniżonych cenach:

1. W wynikach wyszukiwania należy użyć filtru „oferty i zniżki – wszystkie oferty”. Otrzymamy wówczas w wynikach obiekty, które albo ogólnie cechują bardzo niskie ceny, albo ich standardowa cena została obniżona. A zatem znajdziemy tutaj oferty, które są bezwzględnie najkorzystniejsze w okolicy, albo które wypadają dobrze w swojej kategorii cenowej, bo akurat zostały przecenione, ale niekoniecznie są tańsze od standardowych cen innych obiektów.

Booking - okazje i zniżki

 

2. Druga opcja to skorzystanie ze strony „Oferty promocyjne”. Znajdziemy tu jednak tylko oferty z większych miast. Np. w Europie będą to tylko: Berlin, Praga, Barcelona, Rzym, Londyn, Paryż, Mediolan, Amsterdam, Madryt, Stambuł. Ponownie, są to zarówno przecenione obiekty, jak i obiekty ze swoją standardową ceną, która jest całkiem korzystna w danym mieście.

Booking - oferty promocyjne

 

Na Booking można czasem znaleźć ciekawe oferty. Uważam natomiast, że warto opanować odpowiednią umiejętność posługiwania się filtrami oraz wyszukiwaniem z widoku mapy, by na te oferty trafić. Dla mnie dobra oferta to nocleg w dogodnej lokalizacji, za niską cenę (nie musi być bezwzględnie niska, ale korzystna w swojej kategorii) oraz w obiekcie, który ma pozytywne opinie i kilka przydatnych udogodnień (np. prywatną łazienkę). Warto jednocześnie porównać ofertę danego obiektu zarówno na Booking, jak i na oficjalnej stronie, ponieważ niektóre hotele oferują większe zniżki dla klientów bezpośrednich. Ponadto wyjazdy na Islandię czy na Isle of Skye w Szkocji uświadomiły mi, że baza Booking nie jest niezawodna. Hostele z tych miejsc w ogóle nie są dostępne w systemie Booking i znajdziemy je tylko np. na Hostelbookers, Hostel World lub na Hostelling International. Czasami najlepsze noclegi (zarówno pod względem lokalizacji, ceny, jak i wyposażenia obiektu) są dostępne poza Booking – np. na Airbnb. Opiszę te serwisy w kolejnych artykułach poświęconych szukaniu noclegów.