Góry, tradycyjne domy kryte strzechą, dziedzictwo UNESCO i najlepsze miejsce w Japonii, by doświadczyć wiejskiego życia! Sprawdź, co zobaczyć w Shirakawa-go!
Shirakawa-go to jedna z tych japońskich miejscowości, którą chciałam odwiedzić już od wielu lat. Niestety podczas mojej pierwszej wizyty w 2013 roku, nie udało nam się zawrzeć jej w naszym planie zwiedzania Japonii. Jednak los się do mnie uśmiechnął i w październiku 2019 roku wyruszyłam odkrywać atrakcje Hida-Takayama, a wśród nich właśnie Shirakawa-go. Miejscowość znajduje się w prefekturze Gifu w dolinie otoczonej górami. Wraz z pobliską wioską Gokayama została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1995 roku. Charakteryzuje ją tradycyjna zabudowa z drewnianymi domami krytymi strzechą i niesamowity klimat, jaki odnajdziemy tylko na japońskiej wsi! Shirakawa-go jest odwiedzana przede wszystkim w okresie zimowym i jesiennym, ze względu na niesamowite krajobrazy panujące w tym okresie w dolinie. Zapraszam zatem do dalszej lektury mojego artykułu, w którym znajdziesz listę najważniejszych punktów widokowych, restauracji i innych atrakcji Shirakawa-go.
Miejscowość Shirakawa-go znajduje się w prefekturze Gifu, na głównej wyspie Honsiu i niemalże w centrum Japonii. Największe miasto położone w pobliżu Shirakawa-go to Takayama (którą również gorąco polecam odwiedzić), a lotnisko – Chubu w Nagoi. Do Shirakawa-go można dojechać samochodem lub autobusem. W przypadku drugiej formy transportu, najlepiej połączyć podróż do Shirakawa-go z wizytą w Takayamie, skąd można właśnie wziąć bezpośredni autobus do wioski.
Przejazd autobusem z Takayamy do Shirakawa-go zajmuje ok. 50 minut i kosztuje 2600 JPY.
Istnieje również połączenie pomiędzy Gero a Shirakawa-go – ok. 2:10 min i 3300 JPY.
Rozkład jazdy
Shirakawa-go to naprawdę miejsce godne polecenia. Spacerując pomiędzy zabytkowymi chatami, jadając w typowych japońskich restauracjach czy biorąc udział w ciekawych warsztatach, naprawdę można tam zanurzyć się w Japońskiej tradycji! Do tego samo położenie w dolinie, pośród szczytów gór, dodaje magii i uroku całej okolicy.
Wśród turystów popularne są szczególnie dwie części okolicy Shirakawa-go: zabytkowa wioska Ogi-machi w stylu Gassho oraz na południu – gorące źródła Hirase i otaczająca je przyroda. Moja wizyta w Shirakawa-go trwała półtora dnia, była bardzo intensywna, a mimo to skupiłam się tylko na zabytkowej części wioski. Jeśli chcecie dorzucić do tego zwiedzanie okolicy Hirase, warto wówczas pomyśleć nad dwu-dniowym pobytem.
Zabytkowe drewniane domy kryte strzechą powstały w Shirakawa-go w okresie epoki Edo, ok. 1800 roku. W dużym stopniu ich innowacyjność i ergonomia pomogły w uzyskamiu miana dziedzictwa UNESCO w 1995 roku. Ponieważ Shirakawa-go jest położona w dolinie ze swoistym mikroklimatem, gdzie opady śniegu sięgają średnio 2-3 metrów, mieszkańcy potrzebowali rozwiązania, które ułatwi odśnieżanie dachów. I właśnie z tego powodu zdecydowali się na wykorzystanie spadzistych dachów krytych strzechą, w tzw. stylu gassho (nazwa „gassho” nawiązuje do kształtu rąk złożonych do modlitwy i do kształtu dachów). Oprócz aspektu praktycznego, dochodzi jeszcze ten estetyczny, dzięki któremu wioska wygląda naprawdę urokliwie, niczym wyjęta z obrazka!
Polecam rozpocząć wizytę w Shirakawa-go od punktów widokowych, z których rozpościera się widok na wioskę z jej tradycyjną zabudową i w otoczeniu wyjątkowej przyrody. A następnie kontynuować przejście pieszo w dół, by móc pospacerować już bezpośrednio obok chat w stylu gassho. Tym sposobem przejdziemy od perspetywy makro do mikro i będziemy mogli podziwiać pełny urok tutejszych zabytków i krajobrazów.
Główny punkt widokowy w Shirakawa-go jest określany mianem „Tenshuaku observatory” (i pod taką nazwą znajdziecie go też np. na Google Maps).
Adres: 2269-1 Ogimachi, Ono-District, Gifu, 501-5627
Dane GPS: 36.262921, 136.908461
Drugi punkt znajduje się odrobinkę poniżej, gdy zaczniemy schodzić z „Tenshuaku observatory” główną ścieżką wiodącą w dół, w kierunku wioski. Osobiście polecam bardziej ten punkt pod kątem zdjęć. Moje zdjęcia z domkami wyłaniającymi się zza drzew zostały zrobione właśnie na tym odcinku poniżej „.
By móc dokładniej przyjrzeć się zabytkowej zabudowie w stylu gassho, polecam wstąpić do tradycyjnego domu Wada. Obecnie pełni formę muzeum, w którym można zobaczyć wnętrza i sprzęt typowego drewnianego domu krytego strzechą z epoki Edo. Możemy tu zatem przyjrzeć sie konstrukcjom z drewnianych belek, znajdziemy tu tradycyjne palenisko czy w końcu obszerny strych, który właśnie wyróżnieniał lokalny styl od typowego japońskiego domu. W Shirakawa-go tutejsze domki zawierały strychy, które pełniły rolę przestrzeni do pracy – hodowano tu jedwabniki!
WADA HOUSE
Adres: 997 Ogimachi, Ono-District, Gifu, 501-5627
Wstęp: 300 JPY dorośli, 150 JPY dzieci
Godziny otwarcia: 9:00 – 17:00
Więcej informacji
Po wizycie w Wada House warto przespacerować się dalej wzdłuż głównej drogi wiodącej pośród zabytkowych domków i przeprawić się mostem na drugą stronę rzeki. W ten sposób dotrzemy do kolejnego miejsca, gdzie można podziwiać tradycyjną zabudowę z okresu Edo. Skansen Gasshozukuri Minkaen to miejsce, które warto zobaczyć w Shirakawa-go również dlatego, by lepiej poczuć tę atmosferę tradycyjnej Japonii. My zawitaliśmy w jednym z tutejszych budynków, by spróbować japońskiej herbaty parzonej nad tradycyjnym paleniskiem oraz lokalnego przysmaku – słodyczy zenzai wykonanych z pasty z czerwonej fasoli i mochi.
SKANSEN GASSHOZUKURI MINKAEN
Adres: 2499, Ogi-machi, Shirakawa Village, Gifu Prefecture
Wstęp na teren skansenu: dorośli 600 JPY, dzieci 400 JPY
Godziny otwarcia: od marca do listopada 8:40 – 17:00, od grudnia do lutego 9:00 – 16:00
Na miejscu można również spróbować makaronu soba w bardzo przystępnyh cenach.
Polecam – jeden z najlepszych sposobów na zanurzenie w japońskiej kulturze!
Oficjalna strona
Sama miejscowość Shirakawa-go zajmuje całkiem spory obszar. O ile po terenie tradycyjnej wioski bardzo łatwo poruszać się na pieszo, o tyle, jeśli chcielibyście zobaczyć te bardziej odległe zakątki miejscowości, warto wypożyczyć rower. I gorąco polecam to rozwiązanie! Wybraliśmy się na wycieczkę o 8 rano i jesienią cała okolica wyglądała przepięknie. Trafiliśmy akurat na chmury otulające szczyty okolicznych gór i z perspektywy roweru wyglądało to naprawdę magicznie!
Po krótkiej wycieczce rowerowej dotarliśmy do uroczej rodzinnej kawiarni Satou, gdzie spróbowaliśmy sił w samodzielnym przygotowaniu onigiri. Podczas wycieczek po Azji jedną z moich ulubionych atrakcji są właśnie wszelkie warsztaty kulinarne. Uważam, że to najlepsza forma zanurzenia w lokalnej kulturze. I tak było i w tym przypadku. Dwie przemiłe panie instruowały nas, jak poprawnie lepić onigiri, dowiedzieliśmy się rónież trochę o lokalnych tradycjach, a potem oddaliśmy się konsumowaniu naszych dzieł. Dodatkowo do onigiri otrzymaliśmy zupę miso i drobne przystawki (w tym oczywiście mój ulubiony daikon – kocham wszelkie pikle i kiszonki!). Gorąco polecam, bo istnieje możliwość wzięcia udziału w warsztatach prowadzonych w języku angielskim!
WARSZTATY ONIGIRI W SATOU
Adres: 1163-1 Ogimachi, Ono-District, Gifu, 501-5627
GPS: 36.261685, 136.906499
warsztaty można wcześniej umówić poprzez oficjalną stronę Shirakawa-go
Oficjalna strona Satou
Polecam gorąco hotel Onyado Yuinosho, w którym zatrzymaliśmy się na noc w Shirakawa-go. Nowo otwarty obiekt, który łączy w sobie elementy tradycyjnego japońskiego ryokanu, jak i nowoczesnego hotelu. W cenie pobytu są uwzględnione tradycyjne cienkie kimona nazywane yukatami i wstęp do onsenu! Mamy tutaj do dyspozycji zarówno onseny wspólne (oczywiście oddzilne dla kobiet i oddzielne mężczyzn), jak i dwa mniejsze prywatne. I ta opca prywatnych onsenów jest genialną opcją, jeśli nie chcecie pokazywać się nago przy innych gościach hoteli. Pamiętajcie tylko o uprzednim umyciu ciała pod prysznicem – w pokoju lub przy wspólnym onsenie. Oprócz tego obok wejść do onsenów znajduje się bar, gdzie za darmo zjemy dania na bazie makaronu lub dango. Tuż obok również automat z ciepłymi napojami.
Na terenie hotelu znajduje się również pomieszczenie do praktykowania różnych form artystycznych – np. malowanie akwarelami. My wzięliśmy tutaj udział w warsztatach z wyplatania podstawek pod kubki z drzewa cyprysowego. Identyczna technika była dawniej wykorzystywana lokalnie do wyplatania kapeluszy.
W hotelu zjedliśmy również rewelacyjną kolację w stylu kaiseki, która składała się z wielu mniejszych dań i przystawek. Mogliśmy między innymi spróbować lokalnej marmurkowej wołowiny Hida Wagyu.
HOTEL ONYADO YUINOSHO
Adres: 908-2 Iijima, Shirakawa, Ono District, Gifu 501-5625
Zarezerwuj nocleg w hotelu Onyado Yuinosho
Oprócz wspomnianego skansenu czy kawiarni Satou, gdzie również można spróbować tradycyjnych dań na bazie makaronów, polecam również restaurację Masuen Bunsuke. Przepięknie położona restauracja, tuż obok tradycyjnych domków krytych strzechą (choć jeszcze nie na terenie głównej wioski Ogi-machi). Tuż obok znajduje się staw i wszystkie dekoracje wokół są przepięknie wkomponowane w okoliczny krajobraz. To jedna z tych typowych japońskich restauracji prowadzona od pokoleń przez jedną rodzinę, gdzie natychmiast poczujecie atmosferę tradycyjnej Japonii. Restauracja słynie z dań ze świeżo złowionych pstrągów. A nasz lunch był nie tylko ucztą dla podniebienia, ale i dla oczu!
RESTAURACJA MASUEN BUNSUKE
Adres: 1915 Ogimachi, Shirakawa, Ono District, Gifu 501-5627
GPS: 36.264460, 136.910213
Oficjalna strona
Artykuł powstał w ramach współpracy z biurem turystyki regionu Hida-Takayama. Moje opinie pozostają subiektywne.
Jeśli podoba Ci się mój blog podróżniczy, zachęcam również do sprawdzenia moich profili na Instagramie i na Facebooku, gdzie znajdziesz jeszcze więcej zdjęć podróżniczych! A jeśli marzy Ci się podróż do Japonii, zobacz mój artykuł o przygotowaniu podróży do Japonii.
Połoniny i górskie szlaki Bieszczad, Szlak Architektury Drewnianej, rejs żaglówką po Jeziorze Solińskim i tropienie żubrów o wschodzie słońca. A…
Zastanawiasz się, co zobaczyć w Czechach przy polskiej granicy? Zobacz atrakcje kraju hradeckiego i pardubickiego - skalne miasta, góry, urokliwe…
Rozważasz wyjazd do Francji i zastanawiasz się, co zwiedzić? Paryż, Prowansja, Bretania - to tylko kilka z w wyjątkowych atrakcji…
Planujesz podróż do Francji i zastanawiasz się, co warto tam zobaczyć? Każdy kojarzy Paryż czy Lazurowe Wybrzeże, jednak Francja ma…
Weekend w Górach Stołowych z uwzględnieniem największych atrakcji: Błędne Skały, Skalne Grzyby, Szczeliniec, Kudowa. Sprawdź aktualne ceny i zobacz zdjęcia!…
Spędziłam w Birmie miesiąc w porze deszczowej. Dopadły nas ulewy i komary, zachorowałam na chikungunyę i scrub typhus, więc wiem,…