Normandia Francja klify Etretat

Rozważasz wyjazd do Francji i zastanawiasz się, co zwiedzić? Paryż, Prowansja, Bretania – to tylko kilka z w wyjątkowych atrakcji Francji, które polecam!

Francja to jeden z moich ulubionych kierunków podróżniczych w zachodniej Europie. Uwielbiam kosztować tutejszej kuchni, podziwiać piękne krajobrazy i słuchać lokalnego języka. Pomimo, że niemalże każdy utożsamia Francję z Paryżem, Disneylandem, Wersalem i Lazurowym Wybrzeżem, dane mi było poznać kilka mniej oczywistych, a jednocześnie bardzo urokliwych atrakcji tego kraju. I właśnie do tego chciałabym zachęcić w tym artykule – do odkrywania i sięgania dalej, bo te najpiękniejsze perełki, często leżą poza utartymi szlakami zagranicznych turystów. Niedawno przygotowałam artykuł o moich 5 ulubionych regionach w Francji, a dziś zapraszam do mojej subiektywnej listy 8 wyjątkowych atrakcji Francji!

Mapa atrakcji Francji

1.  ATRAKCJE FRANCJI – ÉTRETAT

Podróżując, kładę przede wszystkim nacisk na kontakt z naturą. Owszem, uwielbiam unikatowy klimat zabytkowych miast, piękną architekturę – katedry, pałace itp. Jednak do zachowania pełni równowagi i odpoczęcia tak prawdziwie, potrzebuję świeżego powietrza, śpiewu ptaków i trochę zieleni. Dlatego też, gdy tylko postawiłam pierwszy krok w Étretat, wiedziałam, że to miejsce znajdzie się na szycie mojej listy najpiękniejszych atrakcji Francji.

Étretat, to miejscowość położona w Normandii, nad Oceanem Atlantyckim. I co czyni ją wyjątkową, to lokalizacja tuż obok najwyższych klifów Francji o zaskakujących kształtach. Jeśli planujesz wycieczkę do Francji, musisz koniecznie tu dotrzeć. Znajdziesz tu urokliwe miasteczko z kuchnią często już pełną wpływów z Bretanii (np. słynne naleśniki ze słonym karmelem) i bogatą w owoce morza (frytki z mulami to tutejszy specjał). Ale i potęgę natury w pełnej okazałości. Spacer trasami w kierunku klifów o kształcie słonia i igły to punkt obowiązkowy pobytu w Étretat. W ogóle Normandia to mój najukochańszy region Francji pod względem krajobrazów, więc jeśli chcesz poznać więcej tutejszych atrakcji, sprawdź moją relację z podróży camperem po Normandii i Sommie.

Francja Normandia Etretat Etretat Normandia Francja Normandia klify Etretat

 

2. ATRAKCJE FRANCJI – CÔTE SAUVAGE

Pozostając nad Ocean Atlantyckim, polecam pojechać trochę dalej na południe, do departamentu Loary Atlantyckiej, by ujrzeć tutejsze zupełnie inne, ale równie urokliwe wybrzeże – Côte Sauvage, czyli Dzikie Wybrzeże. Najbardziej imponujące klify i formacje skalne smagane falami Atlantyku znajdziesz w miejscowości Croisic. Piękna przyroda, ale i ciekawy widok willi, zlokolizowanych tak blisko oceanu. Przede wszystkim warto wyruszyć na 7-kilometrowy spacer wzdłuż wybrzeża, od “La jetée du tréhic” po “Le manoir de penn castel”. A w pobliżu Côte Sauvage znajdziesz wiele innych ciekawych atrakcji Francji, np. soliny w Guerande. Polecam zatem zapoznać się wcześniej z ofertą regionu Loary Atlantyckiej, by wycisnąć z tej wizyty, jak najwięcej.

cote sauvage croisic loire atlantique loire atlantique cote sauvage loire atlantique cote sauvage croisic

 

3. ATRAKCJE FRANCJI – PARYŻ

Mój ranking wyjątkowych atrakcji Francji nie byłby oczwiście kompletny bez Paryża. Bardzo lubię stolicę Francji, zawitałam tu już wielokrotnie i chętnie wracam w moje ulubione zakątki. Z takich absolutnych „must see” Paryża polecam przede wszystkim moją ulubioną dzielnicę, czyli Montmartre – plac malarzy Place du Tertre, okolice restauracji le Consulat i la Maison Rose, bazylikę Sacré-Cœur. Następnie widok na Wieżę Eiffla z Trocadero i rue de l’Université oraz spacer spod Luwru, przez place de la Concord, most Pont Alexandre III, po Pola Elizejskie.

Paryż Wieża Eiffela

Francja Paryż Luwr

 

4. ATRAKCJE FRANCJI – LAC DE PIERRE-PERCÉE I WOGEZY

Kolejną atrakcją Francji, którą polecam zobaczyć podczas podróży po północnej części kraju, to jezioro Lac de Pierre-Percée. Trochę mniej oczywista atrakcja w porównaniu np. do słynnych zakątków Normandii, jednak warta uwagi, jeśli tak, jak ja, jesteś fanem przyrody i uciekasz od tłumu turystów. Jezioro Lac de Pierre-Percée znajduje się w malowniczym regionie Lotaryngii i stąd rozpościera się pasmo górskie Wogezów. Zawitawszy do Pierre-Percée, warto wyruszyć dalej, by odkryć okoliczne szlaki górskie. Będąc w Lotaryngii, warto spróbować lokalnej kuchni – różnych wyrobów mirabelkowych czy flamme kuche pochodzącego z sąsiadującej Alzacji.

lotaryngia lac de pierre-percee

lotaryngia zwiedzanie

lotaryngia zwiedzanie

lotaryngia lac de pierre-percee

 

5. ATRAKCJE FRANCJI – STRASBURG

A wspominając o Alzacji, która jest jednym z najpiękniejszych architektonicznie regionów Francji, nie można pominąć Strasburga. Oczywiście w Alzacji znajdziesz wiele miasteczek z duszą i z charakterystyczną zabudową w stylu muru pruskiego, jak np. Colmar czy Mulhouse. Jednak Strasburg ze swoim jarmarkiem bożonarodzeniowym pozostaje jedną najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Francji. Dwa absolutne punkty na mapie Strasburga, które należy tu zobaczyć to zabytkowa dzielnica la Petite France i katedra Notre-Dame de Strasbourg.

Źródło: Pixabay

 

6. ATRAKCJE FRANCJI – MONT-SAINT-MICHEL

Pozostając w temacie pięknej francuskiej architektury, a jednocześnie powracając do Normandii, nie sposób nie wspomnieć o Mont-Saint-Michel. To zdecydowanie jedna z najpiękniejszych atrakcji Francji o unikatowym charakterze na skalę światową. Wzgórze Mont-Saint-Michel i wybudowane na nim opactwo znajdują się na niewielkiej wyspie pływowej, położonej kilkaset metrów od lądu. A zatem możemy ujrzeć wzgórze raz otoczone wodą, a w czasie odpływu – otoczone wilgotnym piaskiem. Kilka razy w roku woda wzbiera nawet w takim stopniu, że zalewa most prowadzący do Mont-Saint-Michel i tym samym odcina drogę do klasztoru. Podsumowując, to miejsce to prawdziwa wozualna uczta dla fotografów i na pewno warto uwzględnić je na trasie podróży po Francji.

Źródło: Pixabay

 

7. ATRAKCJE FRANCJI – POINTE DU RAZ

Jako miłośniczka skalistego wybrzeża i majestatycznych latarnii morskich, nie mogę pominąć Pointe du Raz. Ta wyjątkowa atrakcja Francji znajduje się na terenie Bretanii, kolejnego przepięknego regionu Francji, który gorąco polecam odwiedzić. Również ze względu na kuchnię i moje ukochane naleśniki ze słonym karmelem. Pointe du Raz to najbardziej wysunięty na zachód punkt Francji, który oczarował pisarzy Gustave’a Flauberta i Victora Hugo. Znajdziesz tu jedne z najsilniejszych prądów morskich, piękne piaszczyste plaże i interesujące formacje skalne.

Źródło: Pixabay

 

8. ATRAKCJE FRANCJI – POLA LAWENDY W PROWANSJI

Podkreśliwszy wcześniej wagę przyrody w moim doborze atrakcji turystycznych Francji, nie mogę zatem nie wspomnieć o polach lawendy w Prowansji. To jedna z tych atrakcji, którą trzeba zobaczyć chociaż raz w życiu. Jedne z najbardziej okazałych pól lawendy znajdziecie w okolicy Valensole. Warto tam wstąpić również ze względu na walory estetyczne samego miasteczka. Ogólnie Prowansja to nie tylko lawenda – pełno tu pięknej architektury, np. w takich miastach, jak Avignon, Marsylia, Aix-en-Provence itp.

Jeśli jednak wahasz się, by wyruszyć i samodzielnie odkrywać Francję, możesz zawsze skorzystać z wyjazdu pod opieką pilota. ITAKA może się pochwalić szeroką ofertą podróży do Francji, a w tym, do jednych z moich ulubionych atrakcji Francji – do Paryża, Prowansji, Alzacji, Bretanii i Normandii.

Źródło: Pixabay

 

Artykuł powstał w ramach współpracy z biurem ITAKA. Moje opinie pozostają subiektywne.


Jeśli podoba Ci się mój blog podróżniczy, zachęcam również do sprawdzenia moich profili na Instagramie i na Facebooku. Znajdziesz tam jeszcze więcej zdjęć podróżniczych