Japonia, Nara

Nara to jedna z tych cudownych miejscowości w Japonii, do których koniecznie musicie zawitać! Oswojone sarny, które możecie głaskać i karmić, zabytkowe świątynie i mnóstwo zieleni – czego chcieć więcej? Zwiedziłam Narę 5 lat temu w ramach jednoniowego wypadu z pobliskiego Kioto i byłam zachwycona! Jeśli wrócę jeszcze do tego regionu, to na pewno zawitam ponownie do Nary. Wam również gorąco polecam wycieczkę do tej uroczej miejscowości – odkryjecie tam prawdziwą Japonię! Sprawdźcie zatem, jak przygotować wyjazd do Nary i co warto tam zwiedzić.

 

CO ZWIEDZIĆ W NARZE?

Nara była pierwszą stałą stolicą Japonii oraz siedzibą cesarza w latach 710 – 784 (funkcjonowała wówczas pod nazwą Heijō). Właśnie ze względu na jej historyczne znaczenie znajdziecie tutaj mnóstwo zabytków – świątynie, pałace, muzea. Cały kompleks, w którego skład wchodzą świątynie Tōdai-ji, Saidai-ji, Kōfuku-ji, Kasuga, Gangō-ji, Yakushi-ji, Tōshōdai-ji, pałac Heijō i las dziewiczy Kasugayama, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako „Zabytki historyczne starożytnej Nary”. Znajdziecie tu zatem mnóstwo atrakcji i miejsc wartych zwiedzania. Nara słynie również z obrządków religijnych wykorzystujących ogień. W styczniu ma miejsce święto Wakakusa Yamayaki, polegające na podpalaniu trawy na pobliskiej górze Wakakusayama, a w marcu – Omizutori, czyli buddyjska ceremonia wody i ognia celebrowana w świątyni Tōdai-ji.

Japonia Nara atrakcje

 

PARK NARA

Park Nara to rozległy park położony w centrum Nary, na terenie którego znajdziecie jedne z głównych atrakcji miasta, czyli np. świątynie Tōdai-ji i Kōfuku-ji, kaplicę Kasuga Taisha i Narodowe Muzeum Nary. A oprócz tego w parku spotkacie mnóstwo jelonków. To tak zwane jelenie wschodnie, które w kulturze japońskiej odgrywają ogromną rolę. Według wierzeń shintoistycznych są posłańcami bogów. Na terenie Nary znajdziecie ok. 1200 jeleni, które stały się symbolem miasta. Nie ukrywam, że nie świątynie, a właśnie te jelonki, były głównym powodem mojej podróży do Nary. Oczywiście warto połączyć spotkanie ze zwierzakami wraz z wizytą w kilku najciekawszych świątyniach.

Jeśli wybieracie się do Japonii i kochacie zwierzęta tak samo, jak ja, to naprawdę musicie zawitać do Nary. Tutejsze jelenie są bardzo łagodne, pozwalają się głaskać, można je dokarmiać (na miejscu można zakupić ich specjalny przysmak za ok. 150 JPY) i naprawdę miło spędzić wspólnie czas. Ja się czułam, jak w raju 🙂 Część ze zwierzaków nauczyłą się również kłaniać, prosząc w ten sposób o jedzenie.

Japonia, sarna w Narze

Japonia park Nara

Nara Japonia jelenie

Japonia, Nara

 

ŚWIĄTYNIA TODAI-JI

Buddyjska świątynia Tōdai-ji (dokładne tłumaczenie nazwy to Wielka Wschodnia Świątynia) jest największą i najbardziej znaną świątynią Nary. Została skonstruowana w 752 roku, a wpływy tutejszych mnichów były tak silne, że zaczęły ingerować w decyzje podejmowane przez rząd i z tego właśnie powodu stolica została przeniesiona w późniejszym czasie do Nagaoki. Na miejscu w świątyni spotkacie na pewno wielu turystów, dlatego warto wyruszyć na zwiedzanie w godzinach porannych. W każdym razie – z tłumem turystów czy bez – światynia prezentuje się naprawdę niesamowicie i powinniście tu koniecznie zawitać, by poznań lepiej kulturę i historię Japonii.

Zwiedzając świątynię warto wzrócić uwagę na kilka elementów:

 1. Główny hall świątyni zwany Daibutsuden – jest jedną z największych na świecie konstrukcji drewnianych. Współczesna rekonstrukcja z roku 1692 i tak stanowi zaledwie 2/3 oyginalnego rozmiaru. Ta część świątyni naprawdę musiała wywierać ogromne wrażenie.
 2. Posąd Buddy z brązu (zwany Daibutsu, czyli Wielkim Buddą) – mierzy 15 metrów wysokości i jest również jednym z nawiększych posągów z brązu w Japonii. Po jego obu stronach znajdują się posągi bodhisattwy.

Wstęp: 600 JPY

Godziny otwarcia:

7:30 – 17:30 (od kwietnia do października)

8:00 – 18:00 (od listopada do marca)

Oficjalna strona

Nara Todaiji Daibutsu

Todai-ji Nara

 

KAPLICA KASUGA TAISHA

Podczas pobytu w Narze postanowiłam zwiedzić jeszcze jedną świątynie. Nie chciałam sobie serwować ich zbyt wiele, bo to tak, jak gdyby odwiedzić kilka kościołów tego samego dnia. Wybór padł zatem na kaplicę Kasuga Taisha, która jest obiektem reprezentatywnych dla shintoizmu. Miałam więc zestawienie świątyń reprezentujących dwa główne nurty religijne w Japonii.

 

Kasuga Taisha funkcjonowała również jako kaplica rodu Fujiwara. Jak przystało na obiekt shintoistyczny, znajdziecie tutaj mnóstwo słynnych bram tori w kolorze ochry. Jednak główną atrakcją są kamienne lampiony usytuowane wzdłuż drogi wiodącej do głównego budynku kaplicy. Naprawdę robią wrażenie i polecam wybrać się tam na spacer. Lampiony są zapalane tylko dwa razy do roku podczas dwóch Festiwali Latarnii – w lutym i w sierpniu. Po drodze napotkacie również mnóstwo dostojnych drzew cedrowych i oczywiście gdzieniegdzie trafią się słynne jelonki.

 

Wstęp do części zewnętrznej darmowy

Wstęp do wnętrza kaplicy: 500 JPY

Godziny otwarcia:

6:00 – 18:00 (od kwietnia do września)

6:30 – 17:00 (od października do marca)

Oficjalna strona

 

Japonia Nara Kasuga TaishaJaponia, świątynia w Narze

Kasuga Taishi Nara Japonia

 

JAK DOJECHAĆ DO NARY

Nara jest oddalona ok. 40 km od Osaki i 45 km od Kioto. Z obydwu tych miast można dostać się do Nary dwoma typami linii kolejowych: Japan Railways i prywatną linią Kintetsu. Jeśli podróżujecie po Japonii, używając biletu JR Pass (więcej o bilecie tutaj), to będziecie mogli skorzystać na tej trasie tylko z przejazdu liniami Japan Railways. Podróż liniami Kintetsu będzie wymagała dodatkowej opłaty.

DOJAZD Z OSAKI DO NARY

 1. Linia Japan Railways – pociągi typu rapid train (które omijają niektóre stacje) odjeżdżają co godzinę ze stacji JR Osaka. Przejazd na tej trasie zajmuje 45 minut.
 2. Linia Kintetsu-Nara – przejazd zajmuje 30 minut. Uwaga! Odjazd ze stacji Namba, do której można dostać się linią metro Midosuji. Linia metro Midosuji oraz pociągi linii Kintetsu nie są uwzględnione w bilecie JR Pass.

DOJAZD Z KIOTO DO NARY

 1. Linia Japan Railways – pociągi typu rapid train odjeżdżają co 30 min z głównego dworca w Kioto. Przejazd zajmuje 45 min.
 2. Linia Kintetsu – pociągi typu Limited Express odjeżdżają dwa razy w ciągu godziny z głównego dworca w Kioto do stacji Kintetsu Nara. Przejazd zajmuje 35 min. Dodatkowo możecie skorzystać z pociągów ekspresowych z przesiadką na stacji Yamato-Saidaiji.

Nara Kasuga Taisha

Japonia Nara atrakcje

park Nara Japonia

Japonia, Nara

 

TRANSPORT NA MIEJSCU

Warto mieć na uwadze, że Nara jest obsługiwana przez wspomniane wcześniej już koleje Japan Railways i Kintetsu, które mają swoje oddzielne dworce w Narze. Dworzec Kintetsu jest zlokalizowany bardzo blisko świątyni Kofukuji i Parku Nara, skąd już blisko na piechotę to głównych atrakcji. Natomiast stacja Japan Railways jest zlokalizowana ok. 20 minut spacerem na zachód od stacji Kintetsu.

 

NOCLEGI W NARZE

Ja korzystałam z noclegu w Kioto i do Nary pojechałam po prostu na jednodniową wycieczkę organizowaną na własną rękę. Nie chciało mi się po prostu przemieszczać co chwilę z ogromną walizką, w któej miałam zapakowane rzeczy na łącznie 3-tygodniowy pobyt w Japonii. Jednak jeśli ruszałabym ponownie w te okolice, myślę, że tym razem zdecydowałabym się na nocleg bezpośrednio w Narze, by móc już ruszyć o wschodzie słońca na sesje zdjęciowe bez tłumu turystów.

Jeśli szukacie więc noclegu w Narze, poniżej kilka propozycji:

 1. and smiles hostel – hostel przeznaczony tylko dla kobiet, a zatem dobra, budżetowa opcja dla samotnie podróżujących kobiet, położony bardzo blisko świątyni Tōdai-ji; ok. 120 zł za noc za osobę w dormie 4-osobowym
 2. Guesthouse Nara Backpackers – hostel w 100-letnim tradycyjnym domu japońskim; pokoje prywatne wyposażone w futony, dormy – w łóżka piętrowe; 200 m od Parku Nara; ok. 120 zł za osobę za noc w pokoju 2-osobowymGuesthouse Nara BackpackersŹródło: Booking.com
 3. Nara Ugaya Guesthouse – obiekt usytuowany dość centralnie, między wieloma ważnymi punktami w Narze – 5 min piechotą do dworca JR Nara, 10 min do dworca Kintetsu, 20 min do świątyni Tōdai-ji; cena od 85 zł za osobę noc w dormie 6-osobowym, po 100 zł za osobę w pokoju rodzinnym z futonami
 4. Yuzan Guesthouse Annex – obiekt położony 5 min pieszo od dworca Kintetsu i 8 min od dworca JR Nara; pokoje w stylu japońskim z materacami futon i z łóżkami piętrowymi; od 90 zł za noc za osobę w pokoju 3-osobowymYuzan Guesthouse AnnexŹródło: Booking.com
 5. Machiya no Yado Gu – hotel 3-gwiazdkowy położony centralnie w Narze, 8 min pieszo od stacji Kintetsu, 10 min od świątyni Gango-ji i 20 min od Tōdai-ji; cena od 110zł za osobę w 3-osobowym pokoju z futonami; śniadanie wlicozne w cenę
 6. Kanko Hotel Tamaru – hotel 3-gwiazdkowy położóny bardzo blisko świątyni Tōdai-ji; cena ok. 320 zł za osobę za noc w pięknym, minimalistycznym pokoju w stylu japońskim (maty tatami i futony do spania); śniadanie w cenieKanko Hotel TamaruŹródło: Booking.com

 

Jeśli planujesz wyjazd do Japonii, koniecznie sprawdź moje inne artykuły:

 

A jeśli podoba Ci się mój blog podróżniczy, zachęcam również do sprawdzenia moich profili na Instagramie i na Facebooku, gdzie znajdziesz jeszcze więcej zdjęć podróżniczych!