Koya-san, Okunoin

Shukubo, czyli nocleg w świątyni, to jedno z moich najciekawszych doświadczeń z podróży po Japonii. Góra Koya, słynąca z przyklasztornych noclegowni, jest miejscem, w którym możesz poznać prawdziwe japońskie tradycje i spróbować wegetariańskich posiłków przygotowanych osobiście przez mnichów buddyjskich. To również miejsce o wielkiej estetyce, w którym piękno przyrody przeplata się z pięknem tradycyjnej japońskiej architektury oraz miejsce, w którym panuje niesamowita cisza, sprzyjająca medytacjom i refleksjom. Na oficjalnej stronie prefektury Wakayamy znalazłam takie zdanie: „Jeśli natura rzeczywiście zbliża ludzkość z kosmosem, to Koya-san jest tego ucieleśnieniem”. To chyba najwspanialsza możliwa rekomendacja do zwiedzania tego miejsca.

Zapraszam zatem do artykułu, w którym znajdziesz wszystkie praktyczne informacje, dotyczące wizyty na Koya-san i noclegu u mnichów buddyjskich.

 

KOYA-SAN – KILKA PODSTAWOWYCH FAKTÓW

  • W języku japońskim przyrostek „-san” w nazwach miejsc oznacza górę. I tak też jest w tym przypadku. Nazwa kompleksu świątynnego oznacza Górę Koya.

  • Koya-san znajduje się w prefekturze Wakayama, jest oddalona ok. 90km od Osaki i 130km od Kioto. Jest położona w dolinie, na wysokości 800 m n.p.m. i otoczona 9 górami.

  • Pierwsza świątynia na Koya-san została wybudowana w 826 roku i od tamtej pory powstało ich ponad 100, a ponad połowa oferuje noclegi Shukubo.

  • Cały kompleks świątynny stanowi centrum sekty buddyjskiej Shingon, która została wprowadzona do Japonii dzięki jednej z najsłynniejszych postaci religijnych kraju – Kobo Daishi.

  • Kobo Daishi wędrował przez wiele lat po Japonii, szukając odpowiedniego miejsca, w którym mógłby zbudować swoją świątynię. Niewątpliwie wybór padł na przepiękne miejsce.

  • Kompleks świątynny Koya-san stanowi początek i koniec słynnej trasy Pielgrzymki 88 Świątyń Sikoku.
  • w 2004 roku Koya-san wraz z kompleksami Kumano, Sanzan, Yoshino, Omine i trasami pielgrzymkowymi do Nary i Kioto zostały uznane jako dziedzictwa UNESCO pod łączną nazwą „Święte miejsca i szlaki pielgrzymkowe w górach Kii”. Stanowią ucieleśnienie krajobrazu kulturowego, który istniał w Japonii od stuleci, dzięki panującym praktykom ascetycznym i otoczeniu pięknej przyrody.

  • Koya-san ma swój specyficzny mikroklimat i jest tam zdecydowanie chłodniej niż w innych popularnych punktach w Japonii. Średnia roczna temperatura to zaledwie 11°C. Zimą temperatury spadają poniżej 0°C. Opady mogą się pojawiać przez cały rok, ale najbardziej deszczowe miesiące to czerwiec, lipiec, październik i listopad.

Koya-san, Okunoin, las cedrowy

 

ATRAKCJE KOYA-SAN

1. Absolutnym numerem jeden wśród atrakcji na Koya-san jest nocleg u mnichów buddyjskich. Nie jest to najtańsza atrakcja, ale moim zdaniem warta wszystkich pieniędzy. Najtańsze noclegi z wyżywieniem są dostępne od ok. 580zł za noc za 2 osoby. My nocowaliśmy w obiekcie Shojoshin-in i obecna cena za noc za osobę to 10.800 jenów (ok. 360zł). W cenie otrzymamy kolację o godzinie 17:00 oraz śniadanie ok. 6:30 rano. Niektóre kompleksy oferują również udział w porannej modlitwie mnichów (6:00, przed śniadaniem). Udział jest zupełnie bierny, ale moim zdaniem warto – pierwszy raz w życiu miałam okazję usłyszeć mnichów odśpiewujących buddyjskie mantry właśnie tam i było to całkiem ciekawe doświadczenie.

Koya-san, mnich buddyjski

Koya-san, modlitwa mnichów buddyjskich

Koya-san, świątynia buddyjska

 

Na śniadanie i kolację otrzymujemy wegetariańskie posiłki (Shojoshin-ryori) przygotowane osobiście przez mnichów i ponoć z ich własnych upraw. Posiłki są serwowane w oddzielnym pokoju z widokiem na przepiękny ogród. Sama forma podania to mistrzostwo estetyki – piękne naczynia i pięknie skomponowane potrawy. Jedzenie było całkiem smaczne, choć trafiłam na kilka warzyw, które mi nie przypadły do gustu. Na szczęście otrzymujemy wielki garnek ryżu – można nim dojeść 😉 W sezonie zimowym posiłki są serwowane na kotatsu – niski stolik wpuszczony we wnękę w podłodze, pod którym znajduje się ogrzewacz – nogi układamy pod stolikiem i przykrywamy je dodatkowo futonem lub grubym kocem.

Koya-san, tradycyjne jedzenie w Japonii

Koya-san, kolacja w Shojoshin-in

Koya-san, Shojoshin-in, jedzenie Koya-san, jedzenie u mnichów buddyjskich

Cały nocleg shukubo to idealna forma poznania japońskich tradycji. Przed wejściem do obiektu pozostawiamy buty i otrzymujemy kapcie. Zanim wejdziemy do sypialni lub do pokoju, w którym jest serwowane śniadanie, należy zdjąć kapcie i pozostawić je przed progiem. W Japonii obowiązuje również oddzielna procedura w kwestii korzystania z toalety. Nasze dotychczasowe kapcie należy pozostawić przed wejściem do toalety, a do środka wejść w nowych, przeznaczonych wyłącznie do używania w toalecie. Jest to związane z postrzeganiem toalety jako jednego z najbardziej nieczystych miejsc. Pokoje w obiektach przyświątynnych są pokryte tradycyjnymi matami bambusowymi tatami – śpimy na nich na materacach zwanych futonami. Do ubrania otrzymujemy cienkie kimono yukatę, które jest formą szlafroku – chodzimy w nim tylko po prywatnym pokoju lub do łazienki. A jeśli wybierzesz nocleg bez prywatnej łazienki, musisz skorzystać z tradycyjnej łazienki współdzielonej. W konkretnej łaźni mogą przebywać tylko osoby tej samej płci i przebywa się tam nago. Dla mnie trochę niecodzienna sprawa, więc czekałam aż wszyscy wyjdą z łazienki 😉 Niemniej, uwielbiam te wszystkie akcenty kulturowe!

Koya-san, Shojoshin-in, przesuwane drzwi do pokoju

Koya-san, yukata

Koya-san, Shojoshin-in, łaźnia.

Koya-san, nocleg u mnichów buddyjskich. Jedzenie.

2. Kolejna wielka atrakcja to Okunoin, czyli miejsce pochówku Kobo Daishi. Tak gwoli ścisłości: buddyści wierzą, że Kobo Daishi nie umarł, tylko pozostaje w medytacji, oczekując Miroku Nyorai (Buddy Przyszłości). Okunoin jest zatem jednym z najświętszych miejsc w kulturze japońskiej i stanowi cel licznych pielgrzymek. Dla mnie niesamowicie ciekawy był po prostu spacer wzdłuż głównej drogi wiodącej do Torodo (Główna Sala Latarni). 2-kilometrowa trasa wiedzie poprzez buddyjski cmentarz, na którym na przestrzeni lat pochowano wielu mnichów czy panów feudalnych. Cmentarz znajduje się w lesie porośniętym drzewami cedrowymi, które niewątpliwie dodają magii i uroku temu miejscu. Niestety mieliśmy strasznego pecha i trafiliśmy na gigantyczną ulewę. Schody zamieniły się wręcz w mini-wodospady i trochę bólu nas kosztowała przeprawa w tej lodowatej wodzie do końca trasy. Wspomniane Torodo, czyli Główna Sala Latarni, to główne miejsce kultu. W środku napotkamy naprawdę przepiękny widok – 10.000 zaświeconych latarni podwieszonych pod sufitem. Torodo znajduje się tuż przed mauzoleum Kobo Daishi.

Koya-san, Okunoin, cmentarz

Koya-san, Okunoin, cmentarz

Koya-san, ulewa

Koya-san, Okunoin, świątynia

Koya-san, OkunoinKoya-san. Okunoin, Torodo

 

3. Na miejscu w Koya-san znajdziemy wiele innych atrakcji, lecz może mniej zdumiewających, niż te dwie poprzednie. Jest tu w końcu mnóstwo świątyń i grobowców. Jeśli masz więcej czasu na zwiedzanie Koya-san, polecam przejście głównymi ulicami oraz zajrzenie do następujących miejsc:

  • Garan – centralne miejsce kompleksu Koya-san, tam Kobo Daishi rozpoczął budowę pierwszej świątyni
  • Kongobuji – jedna z ważniejszych świątyń buddyzmu Shingon
  • mauzoleum rodu Tokugawa, czyli rodu szogunów, który sprawował realną władzę w Japonii w okresie Edo

Koya-san, Okunoin, cmentarz

 

GDZIE NOCOWAĆ W KOYA-SAN?

Do wyboru jest naprawdę wiele świątyń z miejscami noclegowymi. W okresie, kiedy odwiedziłam Japonię, jedyną sensowną opcję rezerwacji noclegu na Koya-san zawdzięczałam stronie Japanese Guest Houses. Po wybraniu orientacyjnych dat, wysyłamy zapytanie o dostępność w danym obiekcie. Następnie na maila otrzymujemy odpowiedź z dostępnością. Jeśli chcemy potwierdzić rezerwację, musimy odpowiedzieć na maila i podać dane karty kredytowej. Numer karty jest podawany tylko jako zabezpieczenie. Rzeczywistej opłaty dokonuje się na miejscu, podczas zameldowania. Warto mieć przy sobie odpowiednią kwotę w gotówce, gdyż niektóre świątynie nie akceptują płatności kartą. Jeśli nie odwołamy rezerwacji i nie stawimy się w obiekcie na czas, opłata zostanie pobrana z karty kredytowej użytej podczas rezerwacji. Strona w pełni bezpieczna – przetestowałam.

Obecnie najtańszy przyświątynny nocleg (ok. 580zł za 2 osoby) jest dostępny za pośrednictwem Booking. Zajrzyj na stronę, by zobaczyć kilka innych obiektów w Koya-san.

Godziny zameldowania i wymeldowania są bardzo restrykcyjne. Jeśli nie zdążysz dotrzeć do świątyni do 17:00, nie załapiesz się już na kolację, a opłata za nocleg może zostać pobrana z karty kredytowej.

Wymeldowanie jest zazwyczaj do 10:00, ale bagaże można pozostawić w obiekcie na czas zwiedzania okolicy.

Korzystałam z noclegu w Shojoshin-in.

Koya-san, herbata i ogród Koya-san, Shojoshin-in, ogród

 

JAK DOJECHAĆ DO KOYA-SAN?

Dojazd do Koya-san jest możliwy z Osaki.

  • Ze stacji metro Namba przejdź do stacji kolejowej Nankai.
  • Ze stacji Nankai weź pociąg, którym dojedziesz do stacji Gokurakubashi (ok. 1,5h).
  • Ze stacji Gokurakubashi dojedziesz do Koya-san kolejką elektryczną (wjazd pod górę; ok. 5min).

  • Na miejscu w Koya-san możesz skorzystać z lokalnego autobusu, który podwiezie Cię do przystanku znajdującego się najbliżej Twojego miejsca noclegowego.

 

ASPEKT ETYCZNY?

Zdawać by się mogło, że mnisi na Koya-san wiodą przyjemne życie. Jest tu niesamowicie spokojnie i pięknie. Całe otoczenie sprzyja medytacjom. Niestety nie wszystko działa tak idealnie, jak nam się wydaje. Niedawno w The Japan Times pojawił się artykuł o mnichu z Koya-san, który pozwał jedną ze świątyń za nieludzkie warunki pracy. Nagle okazało się, że mnisi muszą pracować od 5 rano do późnych godzin wieczornych, czasami nawet po 60 dni z rzędu! Jeśli więc 300zł za nocleg w tym miejscu wydaje Ci się dużą sumą, musisz mieć świadomość, że jest okupione dość ciężką pracą fizyczną lokalnych mnichów. Oczywiście mnisi otrzymują pewną wypłatę za swoją pracę – nie jest aż tak tragicznie. Niemniej wyobrażałam sobie, że są tam jakieś zmiany i jedna osoba nie musi pracować po 18 godzin dziennie.

Koya-san, Okunoin, mnich buddyjski

 

Mam nadzieję, że wspomniany precedens sądowniczy wpłynie na korzystniejsze warunki pracy mnichów i tym samym pobyt na Koya-san będzie pozytywnym doświadczeniem nie tylko dla turystów. Jest to jedno z piękniejszych miejsc w Japonii, a zdjęcia nawet nie oddają w pełni jego magii!

Pozostając jeszcze na chwilę w tematyce zdjęć – trochę zabawnie pracowało mi się nad zdjęciami do tego artykułu. Zrobiliśmy je 5 lat temu i mam porównanie, jak bardzo zmieniła się nasza technika przez ten okres czasu. Przede wszystkim w kwestii perspektywy 😉